DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

JO de la Beijing: România va fi reprezentată de 22 de sportivi. Strămăturaru şi Pepene vor purta drapelul

rador.ro
jocurile olimpice de iarna beijing

România va fi reprezentată de 22 de sportivi la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing, eveniment la care purtători de drapel au fost desemnaţi Raluca Strămăturaru şi Paul Pepene, informează News.ro.

Comitetul Executiv al Comitetului Olimpic şi Sportiv Român a aprobat joi delegaţia oficială Team Romania pentru Jocurile Olimpice de Iarnă de la Beijing 2022.

22 de sportivi tricolori vor concura la Jocurile Olimpice : 8 sportive şi 14 sportivi , la 8 discipline sportive.

Potrivit COSR, sportivii români vor fi repartizaţi în cele trei sate olimpice astfel:

La Yanqing :

• Sanie – Raluca Strămăturaru (feminin, ştafetă), Valentin Creţu (masculin, ştafetă), Marian Gîtlan- Darius Şerban (dublu masculin, ştafetă), antrenor Ioan Apostol, antrenor Eugen Radu, kinetoterapeut Ion Piţa,

Team Leader Sorina Ţicu;

• Bob - Andreea Grecu (monobob, bob 2 feminin), Katharina Wick (bob 2 feminin); antrenor Paul Neagu; Mihai Tentea ( bob 2 masculin, bob 4 masculin), Ciprian Daroczi (bob 2 masculin), Raul Dobre (bob 4 masculin), Cristian Radu (bob 4 persoane); antrenor Iulian Păcioianu, servicemen Mihai Păcioianu;

• Skeleton *- Sebastian Enache (masculin), antrenor Marius Ene; (* POSIBILĂ REALOCARE – Rezerva 1)

• Schi Alpin - Maria Constantinescu (slalom, slalom uriaş - feminin), Alexandru Ştefănescu (slalom, slalom uriaş - masculin), antrenor Andrei Szilagyi, antrenor Alexandru Barbu;

Oficiali COSR: Florin Mişcă – Şef Misiune, Ciprian Gheorghe – personal administrativ, Diana Torje – Medic, Ofiţer COVID-19, Alina Alexoi – Ofiţer Presă;

La Zhangjiakou:

• Sărituri cu schiurile - Daniela Haralambie (NH feminin), Andrei Feldorean (NH, LH - masculin), Daniel Cacina (NH, LH - masculin), antrenor Florin Spulber, servicemen Adrian Comănescu, Team Leader Puiu Gaspar;

• Schi fond - Timea Lorincz (skiatlon, sprint liber - feminin), Paul Pepene, Raul Popa (skiatlon, sprint liber, sprint echipe - masculin), antrenor Daniel Borca, servicemen Tanko Elemer;

• Biatlon - Natalia Ushkina (individual, sprint, urmărire - feminin), George Colţea (sprint, individual, urmărire- masculin), antrenor Vasile Gheorghe, antrenor Cristian Moşoiu, kinetoterapeut Czont Attila;

Oficiali COSR: Dragoş Tătaru – Adjunct Şef Misiune, Liliana Dorneanu – Ofiţer COVID-19, personal administrativ, Dan Tănase – Medic, Şef Colectiv Medical; Cristian Nistor – fotograf COSR;

La Beijing:

• Patinaj Viteză – Mihaela Hogaş (feminin), antrenor Bogdan Stănescu;

Oficiali COSR: Mihai Covaliu – Preşedinte, George Boroi – Secretar general, Alexandru Epuran – coordonator operaţiuni Zona Beijing;

Demnitar: Eduard Novak – ministrul Sportului;

Desemnarea celor care poartă drapelul la ceremoniile de deschidere ale Jocurilor Olimpice ţine mereu cont de palmaresul sportivilor, de sportul pe care îl reprezintă, de prestanţă şi de respect pentru valorile olimpice.

Comitetul Executiv al COSR a decis prin vot desemnarea celor doi sportivi care vor purta drapelul tricolor la Ceremonia de Deschidere a Jocurilor de la Tokyo.

Raluca Strămăturaru (sanie, 36 ani) este la a 4-a participare la Jocurile Olimpice de Iarnă după ediţiile Vancouver 2010, Sochi 2014 şi Pyeongchang 2018. La ultima ediţie a JO de iarnă ea a avut cea mai bună clasare pentru Team Romania, locul 7. Raluca Strămăturaru este al doilea reprezentant al acestei discipline desemnată portdrapel, după Ioan Apostol.

Paul Pepene (schi fond, 33 ani) este primul şi singurul schior de fond din România care a câştigat un titlu mondial la U23. Are în palmares două medalii mondiale de argint la seniori, la schi pe role. El este la a 4-a participare olimpică după prezenţele de la Vancouver 2010, Sochi 2014, Pyeongchang 2018.

Lista ultimilor purtători de drapel TEAM ROMANIA la JO de iarnă:

1964 JO Innsbruck Ion Panţuru - bob

1968 JO Grenoble Beatrice Huştiu - patinaj artistic

1972 JO Sapporo Ion Panţuru - bob

1976 JO Innsbruck Gheorghe Gârniţă - biatlon

1980 JO Lake Placid Gheorghe Lixandru - bob

1984 JO Sarajevo Dorel Cristudor - bob

1988 JO Calgary Dorin Degan - bob

1992 JO Albertville Ioan Apostol - sanie

1994 JO Lillehammer Ioan Apostol - sanie

1998 JO Nagano Mihaela Dascălu- patinaj viteză

2002 JO Salt Lake City Eva Tofalvi - biatlon

2006 JO Torino Gheorghe Chiper – patinaj artistic

2010 JO Vancouver Eva Tofalvi - biatlon

2014 JO Sochi Eva Tofalvi – biatlon

2018 JO Pyeongchang Marius Ungureanu – biatlon.

Urmărește-ne:
ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.