Jocurile Olimpice de Tineret de la Gangwon: Sami Mihai, locul 6 la monobob

cosr.ro
monobob bob

Sportivul român Sami Mihai s-a clasat pe locul 6 în proba masculină de monobob, marţi, la Jocurile Olimpice de Tineret de la Gangwon (Coreea de Sud), potrivit Agerpres.

Portdrapelul României la ceremonia de deschidere a reuşit o primă manşă care îi dădea dreptul să spere la o medalie (al treilea timp), dar a avut o evoluţie slabă în manşa secundă şi s-a clasat în cele din urmă pe locul şase, la 2 sec 06/100 de câştigător, sud-coreeanul Jaehwan So (1:48.63). Medalia de argint a revenit tunisianului Jonathan Lourimi (1:49.96), iar bronzul a fost adjudecat de chinezul Xiangyu Chi (1:50.18).

Celălalt reprezentant al României, Raul Ştefan Predescu, s-a clasat pe locul 12 (1:52.06).

Un loc 6 a reuşit şi Theodor Buligescu, la skeleton, cu timpul de 1 min 47 sec 16/100, la 2 sec 50/100 de învingător, letonul Emils Indriksons. Luca Horaţiu Ungureanu a fost al optulea (1:48.72 ), din 20 de sportivi.

La sanie, în proba de ştafetă pe echipe, România (Ana Cezara Teodorescu, Vlad-Florin Muşei, Nicolae Todirică/Alexandru Ioan Bălan) a încheiat pe locul 8 din 10 echipe (2:34.917), la 5 sec 447/1000 de câştigători (Italia).

Horia Urs a ocupat locul 13 în proba masculină de sprint din concursul de biatlon, la 1 min 52 sec 1/10 de francezul Antonin Guy, care a cucerit medalia de aur (20:57.7). Dragoş Bărbieru s-a clasat pe locul 35 (+3:04.6), iar Hunor Udvari pe 87 (+7:26.2), din 97 de sportivi care s-au aliniat la start.

În proba feminină de sprint (6 km), Krisztina Sillo a fost a 31-a, la 3 min 18 sec 8/10 de învingătoare, sportiva italiană Carlotta Gautero (19:40.2). Paula Morozan Irinaru a fost a 69-a (+6:53.6), iar Szidonia Kelemen, a 74-a (+7:44.8) din 95 de sportive prezente la start.

Vlad Popa a ocupat locul 21 în proba de 1.500 m masculin, la patinaj viteză (2:02.32), la 11 sec 79/100 de învingător, germanul Finn Sonnekalb. Tudor Debu a fost al 26-lea (2:08.14) din 31 de sportivi.

În proba similară feminină, Iulia Ionescu a încheiat pe locul 26 (2:19.63), la 16 sec 73/100 de medaliata cu aur, olandeza Angel Daleman. Teodora Pârvu a ocupat locul 31 (2:26.02) din 33 de patinatoare.

La schi alpin, în proba feminină de slalom uriaş, Ioana Corlăţean s-a clasat pe 25 (1:50.87), la 9 sec 77/100 de italianca Giorgia Collomb, medaliata cu aur. La start s-au aliniat 79 de schioare.

Mihaela Alexia Anton a adus, luni, prima medalie a României la Jocurile Olimpice de Tineret de la Gangwon (Coreea de Sud), bronz în proba feminină de monobob.

Aceasta este a şasea medalie a României la Jocurile Olimpice de Tineret pentru sporturile de iarnă, 3 de aur şi 3 de bronz. Primele cinci au fost cucerite de Eduard Căşuneanu (hochei pe gheaţă - individual îndemânare) - aur la JOT Lillehammer 2016, Georgeta Popescu (monobob) - aur la JOT Lausanne 2020, Andrei Nica (monobob) - aur la JOT Lausanne 2020, Mihaela Hogaş (patinaj viteză - sprint echipe mixte internaţionale) - bronz la JOT Lillehammer 2016 şi Elena Ionel (patinaj viteză - sprint echipe mixte internaţional) - bronz la JOT Lausanne 2020.

Echipa Olimpică Team Romania este alcătuită la JOT 2024 din 33 sportivi, 16 la feminin şi 17 la masculin. Aceştia concurează la 9 discipline din programul celei de a IV-a ediţii a Jocurilor Olimpice de Tineret pentru sporturile de iarnă (19 ianuarie-1 februarie): biatlon, bob, patinaj viteză, sanie, sărituri cu schiurile, schi alpin, schi fond, skeleton şi snowboard.