Jocurile Olimpice - Rusia câştigă primul titlu olimpic masculin pe echipe după 25 de ani

cercurile olimpice, jocurile olimpice

Rusia a cucerit primul său titlu cu echipa masculină de gimnastică artistică la Jocurile Olimpice după o pauză de 25 de ani, luni, la Tokyo, la mică diferenţă de echipa gazdă, Japonia, campioana olimpică din 2016.

Nota 14,466, primită la sol de campionul mondial Nikita Nagornîi a fost suficientă pentru obţinerea medaliilor de aur, Rusia, pentru care au mai concurat Denis Abliazin, Artur Dalaloian şi David Beliavski, impunându-se cu un punctaj total de 262,500 puncte.

Ruşii au preluat conducerea după prima rotaţie din cele şase, având evoluţii foarte bune mai ales la sărituri.

Fostul campion mondial Artur Dalaloian a concurat la Tokyo în ciuda faptului că şi-a rupt tendonul lui Ahile la finalul lunii aprilie.

Precedenta medalia de aur obţinută de echipa masculină a Rusiei la Jocurile Olimpice data din 1996, de la Atlanta.

Japonia (Daiki Hashimoto, Kazuma Kaya, Takeru Kitazono, Wataru Tanigawa) a ocupat locul al doilea, cu 262,397 puncte, podiumul fiind completat de echipa Chinei (Chaopan Lin, Wei Sun, Ruoteng Xiao, Jingyuan Zou), care a totalizat 261,864 puncte.