Joe Biden l-a amenințat pe Xi Jinping cu consecințe, dacă China ajută Rusia: Ce au mai discutat cei doi lideri

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 18-03-2022

Actualizat: 18-03-2022

Article thumbnail

Sursă foto: blacknews.ro

Preşedintele SUA, Joe Biden, ''a descris implicaţiile şi consecinţele în cazul în care China oferă sprijin material Rusiei în timp ce aceasta duce un atac brutal asupra oraşelor şi civililor ucraineni'', afirmaţie făcută într-o videoconferinţă cu omologul său chinez, Xi Jinping, a declarat, vineri, Casa Albă, relatează AFP.

Cei doi lideri şi-au semnalat dorinţa de a ''menţine deschise canalele de comunicare'' în cadrul acestei întrevederi, care a durat aproape două ore, potrivit unui comunicat.

Conflictele şi antagonismele ca evenimentele în desfăşurare din Ucraina nu sunt în interesul nimănui, iar China şi SUA au responsabilitatea de a ajuta la pacea mondială, a afirmat, la rândul său, preşedintele chinez, Xi Jinping, în videoconferinţa cu omologul său american, Joe Biden, scrie agerpres.ro.

Relaţiile între state nu pot avansa până în etapa unei confruntări, iar conflictele şi antagonismele nu sunt în interesul nimănui, i-a spus preşedintele chinez liderului de la Casa Albă.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri