John Higgins și Ryan Day se vor duela în sferturile de finală ale Romanian Snooker Masters

snooker

Meciurile primei sesiuni din ziua a doua de la Romanian Snooker Masters s-au încheiat cu scor identic, 4-2. John Higgins și Ryan Day se vor duela, vineri, în sferturile de finală ale turneului internațional organizat de către McCann Bucharest şi McCann/Thiess Events în cadrul circuitului mondial World Snooker. Meciul va începe la ora 19:00.

Joi, galezul Ryan Day a revenit de la scorul de 1-2 în duelul cu englezul Barry Hawkins și, câștigând trei jocuri la rând, s-a impus cu 4-2, la capătul unei meci de o oră și 42 de minute.

În partida secundă a zilei, John Higgins a preluat controlul în jocul al doilea, la scorul de 0-1, cu o închidere de masă de 82 de puncte. Scoțianul a fost aproape de a realiza primul break de peste o sută de puncte în jocul al treilea, însă o ratare i-a întrerupt parcursul după doar 94 de puncte. Cvadruplul campion mondial s-a impus cu 4-2, ducând scorul întâlnirilor directe la 7-3.

Rezultatele înregistrate până acum la Romanian Snooker Masters (numele jucătorului, poziția în clasamentul mondial, țara de origine)