Jucătoarea americană Madison Keys a fost eliminată în primul tur al turneului WTA de la Montreal

Madison Keys

Jucătoarea americană de tenis Madison Keys, numărul 26 mondial, a fost eliminată în primul tur al turneului WTA de la Montreal, fiind învinsă în două seturi simetrice, 6-3, 6-3, de canadianca Rebecca Marino (locul 220 WTA), care participă la această competiţie în baza unui wild card oferit de organizatori.

Marino o va avea ca adversară în turul următor pe spaniola Paula Badosa, care a dispus cu 6-2, 6-3 de elveţianca Viktorija Golubic, vicecampioană olimpică la Tokyo în proba de dublu, potrivit agerpres.ro.

Grecoaica Maria Sakkari, favorita numărul 11 a turneului canadian, a acces în turul secund în urma abandonului cehoaicei Marie Bouzkova, la scorul de 6-4, 3-1 în favoarea jucătoarei elene.

Americanca Amanda Anisimova şi franţuzoaica Fiona Ferro au câştigat la rândul lor meciurile din primul tur, după ce adversarele lor au fost nevoite să abandoneze.

Rezultate - turul 1:

Sorana Cîrstea (România) - Alison Riske (SUA) 6-3, 6-4

Paula Badosa (Spania) - Viktorija Golubic (Elveţia) 6-2, 6-3

Rebecca Marino (Canada) - Madison Keys (SUA/N.16) 6-3, 6-3

Maria Sakkari (Grecia/N.11) - Marie Bouzkova (Cehia) 6-4, 3-1 (abandon Bouzkova)

Amanda Anisimova (SUA) - Tereza Martincova (Cehia) 6-1, 4-3 (abandon Martincova)

Oceane Dodin (Franţa) - Karolina Muchova (Cehia/N.14) 6-3, 1-6, 6-2

Katerina Siniakova (Cehia) - Jelena Ostapenko (Letonia) 6-1, 6-3

Fiona Ferro (Franţa) - Ajla Tomljanovic (Australia) 2-6, 6-2, 0-0 (abandon Tomljanovic)

Nadia Podoroska (Argentina) - Magda Linette (Polonia) 6-1, 6-2

Anastasia Potapova (Rusia) - Shelby Rogers (SUA) 7-6 (8/6), 6-3

Ons Jabeur (Tunisia/N.13) - Clara Burel (Franţa) 6-1, 6-3

Harriet Dart (Marea Britanie) - Leylah Fernandez (Canada) 7-5, 7-6 (7/4)