Jucătoarea Irina Begu a fost eliminată în turul doi la Australian Open de Petra Kvitova, scor 6-1, 6-3

Inquam Photos / George Calin
Inquam Irina Begu

Jucătoarea Irina-Camelia Begu, locul 70 WTA, a fost eliminată, miercuri, în turul doi la Australian Open, de sportiva cehă Petra Kvitova, locul 6 mondial şi cap de serie numărul 8, informează News.ro.

Kvitova s-a impus cu scorul de 6-1, 6-3.

Primul set s-a încheiat în 28 de minute şi al doilea în 42 de minute. În primul set, sportiva cehă a făcut de trei ori break, iar românca o dată, la scorul de 4-0 pentru Kvitova. În setul al doilea Begu a pierdut pe propriul serviciu la scorul de 1-1 şi Kvitova a mai reuşit un break la final.

Pentru Petra Kvitova este al patrulea succes în tot atâtea confruntări cu Begu. Cele două au mai fost adversare în 2015 la Madrid şi la Roland Garros şi în 2018 la Sankt Petersburg.

Kvitova va juca în turul trei cu câştigătoarea meciului Belinda Bencic (Elveţia), 49 WTA - Iulia Putintseva (Kazahstan), 39 WTA.

Premiul pentru participarea în turul doi este de 105.000 dolari australieni.