Jucătoarea română de tenis Irina Bara a învins-o pe Ekaterine Gorgodze în primul tur la Montevideo

Irina Bara

Jucătoarea română de tenis Irina Bara (187 WTA) s-a calificat miercuri în turul secund al turneului Challenger de la Montevideo (Uruguay), după ce a învins-o în turul inaugural pe georgiana Ekaterine Gorgodze (221 WTA), anunță Mediafax.

Turneul sudamericand desfășurat pe zgură este dotat cu premii totale de 115.00 dolari americani și oferă câștigătoarei 160 de puncte WTA în clasament.

Irina Bara a avut nevoei de o oră și 51 de minute pentru a se impuneîn set decisiv, cu 1-6, 6-4, 6-0.

După un prim set în care nu a contat, Bara a revenit și a dus meciul în set decisiv, pe care l-a câștigat apoi la zero.

În turul secund, joi, Bara o va întâlni pe chineza Xiaodi You (291 WTA), care vine din calificări și a trecut în primul tur de maghiara Reka-Luca Jani (110 WTA).