Eduard Şerban şi Serafima Moscalu, aproape de medalii la Europenele Under-23 la Judo

Judoinside
Judoka Alexandru Raicu

Sportivii români Eduard Şerban şi Serafima Moscalu au fost aproape de medaliile de bronz, sâmbătă, la Campionatele Europene de judo Under-23 de la Budapesta, dar au pierdut meciurile decisive şi s-au clasat pe locul cinci.

La cat. 100 kg, Şerban l-a învins în primul tur pe kosovarul Shpati Zekaj, în sferturi a pierdut în faţa georgianului Ghiorghi Cikovani, însă a intrat în recalificări, unde l-a învins pe elveţianul Daniel Eich, pierzând meciul pentru bronz cu turcul Mert Şişmanlar, informează Agerpres.

În competiţia feminină, la cat. 70 kg, Serafima Moscalu a câştigat în optimi în faţa olandezei Jorien Visser, apoi a trecut în sferturi de Shaked Amihai (Israel), pierzând semifinala cu italianca Martina Esposito. În meciul pentru bronz, Moscalu a fost învinsă de olandeza Silja Kok.

În limitele cat. 90 kg, Alex Creţ a pierdut meciul său de debut, în optimi, în faţa germanului Johann Lenz, ulterior medaliat cu bronz.

La cat. +78 kg, Georgiana Miler a fost învinsă în primul tur de Justina Kmieliauskaite (Lituania).

România, care a aliniat 10 judoka la competiţie, a obţinut, vineri, o medalie de aur prin Lucian Borş-Dumitrescu, la cat. 66 kg.

Duminică se va desfăşura întrecerea pe echipe.