Vanessa Tolea, medaliată cu argint la Europenele de cadeţi la judo

European Judo Union
judo

Judoka română Vanessa Tolea, de la CSM Ploieşti, a cucerit medalia de argint la cat. 48 kg, marţi, la Campionatele Europene de cadeţi de la Riga, după ce a fost învinsă în finală de azera Aidan Valieva.

În primul tur, Tolea a trecut de bosniaca Hana Midzic, în optimi a învins-o pe rusoaica Iana Polevod, în sferturi s-a impus în faţa polonezei Wiktoria Slazok, iar în semifinale a câştigat în faţa turcoaicei Seyma Yildirim.

La cat. 44 kg, Lavinia Bălan a fost învinsă în primul tur de germanca Helen Habin, informează Agerpres.

Antonio Niţu a cedat în primul tur al cat. 50 kg în faţa turcului Mehmet Şahin Ertem. La cat. 55 kg, Szilveszter Bojte a pierdut în prima rundă meciul cu lituanianul Simas Polikevicius. Tot la 55 kg, Robert Mihai a trecut în primul tur de estonianul Mihhail Sur, dar a fost învins în optimi de georgianul Laşa Bagaşvili.

România participă cu 14 judoka la Europenele de cadeţi, 9 băieţi şi 5 fete.

La competiţie s-au înscris 393 judoka din 37 de ţări, dintre care 217 la masculin şi 176 la feminin.