Judo: Vlad Vişan, învins în turul secund la Grand Slam-ul de la Baku

tagoya.com
judo masculin

Sportivul român Vlad Vişan a fost învins de sud-coreeanul Namhoon Lee în runda a doua (şaisprezecimile de finală) a categoriei 90 kg, duminică, la turneul de judo Grand Slam de la Baku (Azerbaidjan), conform Agerpres.

Alex Creţu a fost învins în primul tur la aceeaşi categorie, de belarusul Igor Voropeev.

România a participat la competiţie cu cinci sportivi, cel mai bun rezultat fiind locul 7 obţinut de Alexandru Raicu la cat. 73 kg.

La turneu au participat 446 de judoka din 61 de ţări, 264 la masculin şi 182 la feminin.

În clasamentul pe naţiuni, Azerbaidjanul a ocupat primul loc, cu 3 medalii de aur, 1 de argint, 1 de bronz, urmată de Georgia, 1-2-0, Japonia, 1-1-2, etc.