Judoka Alex Bologa, performanţă de senzaţie: A reuşit să pună mâna pe o medalie de aur în Germania

Alex Bologa Judo paralimpic

O nouă performanţă pentru judoka Alex Bologa, sportivul nevăzător care a câştigat, în 2016, bronzul la Jocurilor Paralimpice de la Rio! Tânărul de 21 de ani a obţinut aurul în cadrul unei competiţii desfăşurate în Germania, la care au participat sportivi din 14 ţări.

Pentru Alex, aceasta a fost prima competiţie după cea de la Rio. Sportivul român a abordat fiecare meci cu seriozitate, a arătat siguranţă şi o atitudine demnă de un medaliat la jocurile olimpice, anunţă Realitatea TV. Alex Bologa şi-a pierdut vederea la 7 ani. În clasa a şasea, a fost selecţionat în cadrul unui program de judo pentru nevăzători, iar la 18 ani a cucerit prima medalie, argint la Campionatul Mondial pentru juniori din Ungaria.