Justiţia austriacă a confirmat vineri că a abandonat o anchetă asupra serviciilor secrete germane BND, acuzate că ar fi spionat sistematic politicieni, organisme internaţionale şi întreprinderi aflate pe teritoriul austriac, potrivit AFP preluată de Agerpres.
Ancheta "a fost lăsată de o parte pentru că nu există în prezent vreo pistă care să permită investigarea", a declarat agenţiei franceze de presă purtătoarea de cuvânt a procurorului şef al Vienei, Nina Bussek.
Potrivit reportajelor apărute în două publicaţii austriece în iunie 2018, numeroase ţinte ar fi fost spionate de BND între 1999 şi 2006, dintre care 2.000 de numere de telefon fixe şi mobile, adrese de fax şi corespondenţa electronică a ministerelor, a organismelor internaţionale, ambasadelor şi întreprinderilor din Austria.
Printre organismele care ar fi fost vizate se află Organizaţia ţărilor exportatoare de petrol (OPEC), Organizaţia pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE) şi Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA), toate având sediul la Viena.
După apariţia reportajelor, preşedintele austriac Alexander Van der Bellen a cerut autorităţilor germane să furnizeze "clarificări complete" asupra acestei situaţii. Cancelarul de atunci, Sebastian Kurz, insistase în acest sens.
"Spionajul între ţări prietene este regretabil şi inadmisibil", declarase Van der Bellen într-o conferinţă de presă comună cu Sebastian Kurz.
Ancheta austriacă are totuşi "puţine şanse să-şi atingă scopul" din cauza reticenţelor Germaniei de a coopera la ea, a declarat pentru cotidianul Standard şeful serviciilor de informaţii austriece BVT, Peter Gridling.
Ancheta nu a fost abandonată oficial, a precizat Nina Bussek: "Dacă vor exista alte piste de investigare, vom putea continua ancheta, dar la ora actuală nu există niciuna".
Justiţia austriacă a abandonat o anchetă asupra serviciilor secrete germane
Articole Similare

129
Crimă oribilă în Ucraina: înarmat cu un topor și un ciocan, un bărbat a văzut „negru” în fața ochilor și a ucis cinci persoane
129

9
Asaltul asupra Capitoliulului - Administraţia Trump vrea să obţină anularea condamnării lui Steve Bannon
9

551
Comisia JURI a PE începe audierile pentru ridicarea imunității Dianei Şoşoacă (surse)
551

1.671
Moment istoric: țara care va conduce NATO, de fapt, în următoarea perioadă
1.671

22
Soarta cetăţenilor sud-africani înrolaţi de forţele ruse, în centrul discuţiei între Putin şi Ramaphosa
22

1.636
Europenii întorc spatele produselor americane: boicot organizat prin aplicații
1.636

37
Dosarul nuclear iranian - Şeful Consiliului de securitate iranian s-a întâlnit cu sultanul Omanului
37

783
Rusia blochează parțial Telegram: motivele invocate în mod oficial pe model francez / Acțiunile la o altă aplicație au crescut
783

74
Kenya denunţă drept ”inacceptabil” ca cetăţenii săi să devină ”carne de tun” ai armatei ruse
74

38
Kazahstanul semnează un proiect de infrastructură de milioane de dolari cu compania națională de apă a Israelului
38

2.785
Raportul care zguduie Israelul: Netanyahu ar fi avut informații despre atacul din 7 octombrie încă din 2018
2.785

15
JD Vance a sosit în Azerbaidjan venind din Armenia - Eforturi pentru consolidarea păcii
15

4.051
VIDEO JD Vance, implicat într-un scandal diplomatic în Armenia: și-a șters mesajul / Semnal mare pentru Turcia
4.051

















Comentează