Real Madrid este REGINA Europei după ce a ZDROBIT-O pe Juventus în finala Ligii

Cristiano Ronaldo Real Madrid

UPDATE FINAL DE MECI!!! Arbitrul Felix Brych a fluierat finalul partidei și Real Madrid a declanșat fiesta pe Millenium Stadium din Cardiff. Galacticii au învins-o cu 4-1 pe Juventus și au câștigat pentru a două oară la rând Liga Campionilor.

UPDATE Minutul 91 Asensio a marcat în ultimul minut pentru 4-1 și Real Madrid e cucerit o nouă Ligă a Campionilor. Galacticii au intrat în istorie devenind prima echipă din istorie care câștigă de două ori la rând Champions League.

UPDATE Juventus a rămas în 10 oameni după ce Juan Cuadrado a fost eliminat.

UPDATE Minutul 63 - GOOOL Real Madrid! După doar 3 minute, Real Madrid s-a distanțat la 3-1 după ce Cristiano Ronaldo a reușit dubla

UPDATE Minutul 60 - GOOOL Real Madrid! Casemiro a marcat golul de 2-1 pentru Real Madrid după un șut superb.

UPDATE Minutul 26 - GOOOL Juventus! Mario Mandzukic a marcat un gol fenomenal din foarfecă în poarta lui Keylor Navas, iar Bătrâna Doamnă a egalat în fața madrilenilor.

UPDATE GOOOOOOL Real Madrid! Cristian Ronaldo a deschis scorul pentru deținătoarea Ligii Campionilor, după o fază superbă creată de madrileni. Galacticii au ajuns la 500 de goluri marcate în Liga Campionilor, iar Ronaldo a devenit cel mai bun marcator al acestui sezon al Champions League.

Au fost aflate echipele de start ale celor doi granzi, Real Madrid și Juventus, pentru finala Ligii Campionilor.

Juventus (3-4-1-2): Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Alves, Pjanic, Khedira, Sandro - Dybala - Higuain, Mandzukic;

Rezerve: Neto, Benatia, Cuadrado, Marchisio, Lemina, Asamoha, Lichtsteiner.

Antrenor: Massimiliano Allegri;

Real (4-3-3): Navas, Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo, Casemiro, Kroos, Modric, Isco, Ronaldo, Benzema;

Rezerve: Casilla, Nacho, Bale, Kovacic, Asensio, Morata, Danilo.

Antrenor: Zinedine Zidane.

Finala Ligii Campionilor se va disputa pe Milennium Stadium din Cardiff. Real Madrid - Juventus a fost finala prevăzută în ultimele luni de specialişti după evoluţiile celor două formaţii.

Va fi reeditarea semifinalei din urmă cu doi ani, în care s-a impus Juve, dar şi a finalei din 1998, câştigată cu 1-0 de "galactici" la Amsterdam, graţie golului lui Predrag Mijatovic.

Cele două puteri ale fotbalului mondial s-au înfruntat până acum de 18 ori în cea mai importantă competiţie intercluburi de pe continent, bilanțul fiind perfect egal: opt victorii de fiecare parte şi două meciuri egale.

Real Madrid, care are 11 trofee în palmares, a marcat până acum 499 de goluri în competiţie şi va deveni prima echipă care ajunge la 500 de goluri dacă va înscrie în finală.