Juventus Torino a câștigat pentru a 14-a oară Cupa Italiei

news.ro
fani juventus torino

Mapei Stadium din Reggio Emilia a găzduit miercuri seara finala Cupei Italiei, dintre Atalanta și Juventus. „Bătrâna doamnă” s-a impus cu scorul de 2-1, adjudecându-și trofeul pentru a 14-a oară în istoria clubului.

„Zebrele” au deschis scorul în minutul 31, prin Dejan Kulusevski, servit ideal în careu de McKennie. Atalanta a egalat puțin înainte de pauză, prin șutul plasat al lui Malinovsky, din marginea careului advers.

Golul victoriei a fost opera lui Federico Chiessa, care a primit o pasă în adâncime de la autorul primului gol juventin, Kulusevski.

În minutul 88, Toloi (Atalanta) a fost eliminat pentru comportament nesportiv.

Pentru Juventus este al 14 titlu de campioană a Cupei Italiei, primul fiind câștigat în 1938