Juventus Torino şi Inter Milano au remizat în derby-ul campionatului Italiei

facebook.com
Serie A

Cea de-a 250-a ediţie a "Derby d'Italia", dintre echipele de fotbal Juventus Torino şi Inter Milano, ocupantele primelor două locuri în clasament, s-a încheiat fără o învingătoare (scor 1-1), duminică seara, în cadrul etapei a 13-a din Serie A.

Juve, gazda acestui meci, a deschis scorul în minutul 27, după o acţiune la care au participat Dusan Vlahovic şi Federico Chiesa, sârbul înscriind cu această ocazie primul său gol începând din 16 septembrie, conform Agerpress.

Torinezii au păstrat însă avantajul pe tabela de marcaj doar şase minute, Inter reuşind să egaleze prin argentinianul Lautaro Martinez (33), aflat la cea de-a 13-a sa reuşită din acest sezon.

După o primă repriză spectaculoasă, cele două echipe au scăzut ritmul la revenirea de la vestiare şi nu şi-au mai creat nicio ocazie notabilă pe parcursul reprizei secunde.

În urma acestei remize, Inter Milano rămâne lider al clasamentului, cu un avans de două puncte faţă de Juventus. Pe poziţia a treia se află AC Milan, care a redus la şase lungimi avansul faţă de lider graţie victoriei obţinute sâmbătă în partida cu Fiorentina (1-0).

SSC Napoli, campioana en titre, ocupă poziţia a patra, după succesul înregistrat pe terenul formaţiei Atalanta (2-1), la primul meci cu antrenorul Walter Mazzarri pe banca tehnică.

Rezultate:

Sâmbătă

Salernitana - Lazio Roma 2-1

Au marcat: Kastanos (55), Candreva (66), respectiv Immobile (43 - penalty).

Atalanta Bergamo - SSC Napoli 1-2

Au marcat: Lookman (53), respectiv Kvaratselia (44), Elmas (79).

AC Milan - Fiorentina 1-0

A marcat: Theo Hernandez (45+2 - penalty).

Duminică

Cagliari - Monza 1-1

Au marcat: Dossena (10), respectiv Maric (61).

Empoli - Sassuolo 3-4

Au marcat: Caputo (4 - penalty), Fazzini (30), Kovalenko (86), respectiv Pinamonti (12), Henrique (22), Berardi (66 - penalty, 90+2).

Răzvan Marin a fost rezervă la Empoli, în timp ce Daniel Boloca a fost integralist la Sassuolo.

Frosinone - Genoa 2-1

Au marcat: Soule (34), Monterisi (90+4), respectiv Malinovski (39).

Radu Drăguşin şi George Puşcaş au fost integralişti la Genoa.

AS Roma - Udinese 3-1

Au marcat: Mancini (20), Dybala (81), El Shaarawy (90), respectiv Thauvin (57).

Juventus Torino - Inter Milano 1-1

Au marcat: Vlahovic (27), respectiv Lautaro Martinez (33).

Luni se dispută partidele Hellas Verona - Lecce şi Bologna - Torino FC.