Kenyanca Beatrice Chebet şi ugandezul Jacob Kiplimo, medaliaţi cu aur la Campionatele Mondiale de cros

Agerpres.ro
Campionatele Balcanice de atletism în sală

Kenyanca Beatrice Chebet şi ugandezul Jacob Kiplimo au obţinut medaliile de aur sâmbătă la Campionatele Mondiale de cros de la Bathurst (Australia), informează AFP.

Favorita probei feminine, etiopianca Letesenbet Gidey, a fost pe punctul să câştige, dar s-a prăbuşit în apropierea liniei de sosire, permiţându-i lui Beatrice Chebet să devină campioană mondială.

Chebet, în vârstă de 22 de ani, a triumfat în faţa etiopiencei Tsigie Gebreselama şi a altei atlete din Kenya, Agnes Jebet Ngetich.

Gidey (24 de ani), deţinătoarea recordurilor mondiale la 5.000 m, 10.000 m şi semimaraton, avea cursa în mână înainte de a se prăbuşi cu câteva zeci de metri înainte de sosire. Ridicată de membri ai echipei sale, ea a trecut linia pe poziţia a patra, înainte de a fi descalificată.

La masculin, ugandezul Jacob Kiplimo (22 de ani), medaliat olimpic cu bronz la proba de 10.000 m, s-a impus în faţa etiopianului Berihu Aregawi şi a altui ugandez, campion olimpic la 5.000 m Joshua Cheptegei.

Tot sâmbătă, Kenya a dominat ştafeta pe echipe mixte, fiind urmată pe podium de Etiopia şi Australia.