Egal în n0r0i: România și Kosovo au dus lupte grele la Priștina

România a remizat cu Kosovo, la Priștina, pe un teren aproape impracticabil. Tricolorii au dus lupte grele pe noroiul din Kosovo și au reușit să mențină tabela nemodificată grație paradelor de excepție ale lui Horațiu Moldovan.

UPDATE 16 iunie, ora 23:42: Kosovo-România 0-0

Tricolorii au ratat două șanse importante în prelungirile partidei prin Sorescu și Ianis Hagi.

UPDATE 16 iunie, ora 23:31 -Edi Iordănescu face două modificări

Minutul 85: Nicolae Stanciu și George Pușcaș au fost înlocuiți de Ianis Hagi și Denis Alibec

UPDATE 16 iunie, ora 23:15 - Kosovo a reușit să deschidă scorul în minutul 69 dar golul a fost anulat

Minutul69: Zhegrova a reușit să deschidă scorul după ce a marcat un gol cu capul profitând de o bâlbâială în careul nostru dar golul a fost anulat de VAR. Jucătorul se afla în poziție de offside

UPDATE 16 iunie, ora 23:07- Edi Iordănescu face două modificări

Minutul 61: Florinel Coman și Denis Man au fost schimbați cu Valentin Mihăilă și Olimpiu Moruțan

UPDATE 16 iunie, ora 23:06 - Minutul 60: Cele două echipe se află la egalitate

În minutul 58, Kosovo a ratat o ocazie imensă: Vojvoda s-a distrat cu apărarea noastră dar Horațiu Moldovan a avut o nouă intervenție colosală

UPDATE 16 iunie, ora 22:52- A început repriza a 2-a

Tricolorii încep în atac partea secundă a duelului cu Kosovo

UPDATE 16 iunie, ora 22:34- Pauză la Priștina! Horațiu Moldovan a păstrat tabela nemodificată

Kosovo-România 0-0 la pauză, Horațiu Moldovan a avut o intervenție magistrală în al 3-lea minut de prelungiri. Portarul celor de la Rapid a scos senzațional un șut de la 20 de metri al unui fotbalist kosovar.

content-image

UPDATE 16 iunie, ora 22:25 - Minutul 40: România a ratat două șanse importante / Kosovo a avut o ocazie

Florinel Coman și George Pușcaș au ratat două șanse importante pentru tricolori. Echipa gazda a irosit o ocazie importantă prin Celina.

UPDATE 16 iunie, ora 22:08 - Minutul 23: Edi Iordănescu face prima schimbare

Min 23: Camora a ieșit accidentat de pe gazon și a fost schimbat de Deian Sorescu

UPDATE 16 iunie, ora 22:00 - Minutul 15: Kosovo-România 0-0

România joacă curajos dar starea gazonului încurcă teribil construcția tricolorilor

UPDATE 16 iunie, ora 21:45 - Partida a început : Starea gazonului este extrem de precară

Echipele de start:

KOSOVO: 12. Muric – 15. Vojvoda, 13. Amir Rrahmani-cpt., 3. Aliti, 23. Paqarada – 5. Fazliji, 20. Dresevic – 7. Rashica, 9. Celina, 8. Muslija – 18. Muriqi. Selecţioner: Alain Giresse
Rezerve: 1. Ujkani, 16. Bekaj – 2. L.M. Kastrati, 6. Kryeziu, 10. Zhegrova, 11. Albion Rrahmani, 14. Topalli, 17. Loshaj, 19. Gërxhaliu, 21. Rrudhani, 22. Krasniqi

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 4. Manea, 3. Drăguşin, 15. Burcă, 22. Camora – 6. Băluţă, 14. M. Marin, 10. Stanciu-cpt. – 20. Man, 9. Puşcaş, 17. Coman. Selecţioner: Edward Iordănescu
Rezerve: 1. Târnovanu, 16. Aioani – 2. Raţiu, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 11. Hagi, 13. Mihăilă, 18. Olaru, 19. Screciu, 21. Moruţan, 23. Sorescu

Partida se dispută chiar în ziua în care selecţionerul Edward Iordănescu împlineşte 45 de ani.

Confruntarea este arbitrată de olandezul Danny Makkelie.

În primele două meciuri din grupă, România a învins Andorra în deplasare, scor 2-0, şi Belarus acasă, scor 2-1.

Vineri au loc în Grupa I şi partidele Belarus – Israel şi Andorra – Elveţia.

Clasamentul grupei: 1. Elveţia – 6 puncte, 2. România – 6 puncte, 3. Kosovo – două puncte, 4. Andorra – un punct, 5. Israel – un punct, 6. Belarus – niciun punct.

UPDATE 16 iunie, ora 21:10-Arbitrii au decis: Starea gazonului permite disputarea partidei. Kosovo-România va începe la ora 21:45

Arbitrii partidei au decis că starea gazonului permite disputarea partidei, iar duelul va începe la 21:45

UPDATE 16 iunie, ora 21:00 -Oficialii UEFA vor lua o decizie în privința partidei la ora 21:15

Drenajul gazonului nu funcționează așa cum se așteptau kosovarii, iar disputarea partidei este pusă sub semnul întrebării

UPDATE 16 iunie, ora 20:50 - Edi Iordănescu a anunțat ”primul 11” al tricolorilor

Moldovan - Manea, Drăgușin, Burcă, Camora - Băluță, M. Marin, Stanciu - Man, Pușcaș, Coman
Rezerve: Târnovanu, Aioani - Rațiu, Nedelcearu, Alibec, Cicâldău, Hagi, Mihăilă, Olaru, Screciu, Moruțan, Sorescu

Cu aproximativ o oră înainte de startul duelului dintre Kosovo și România, starea gazonului este una precară. Oficialii partidei vor lua în scurt timp o decizie cu privire la disputarea partidei.