Unul dintre cei mai importanţi consilieri ai preşedintelui rus Vladimir Putin, Nikolai Patruşev, considerat un adept al liniei dure a Kremlinului, şi-a exprimat speranţa că Japonia va înceta să urmeze o politică de militarizare faţă de Rusia şi China, într-o serie de declaraţii difuzate marţi de publicaţia Argumentî i Faktî în care s-a declarat totodată îngrijorat că NATO ar putea folosi în luptă flota niponă, informează Reuters, potrivit Agerpres.
Fost ofiţer KGB şi un războinic al Războiului Rece, care a elaborat strategia de securitate naţională a Kremlinului, Patruşev a declarat, fără a oferi dovezi, că NATO intenţionează să utilizeze flota japoneză pentru a desfăşura operaţiuni de luptă în anumite părţi ale lumii.
"Ne-ar plăcea să credem că bunul simţ va prevala în rândul elitelor japoneze şi că acestea vor înceta să urmeze o politică sinucigaşă de militarizare şi de exploatare a armelor împotriva a două dintre cele mai puternice state vecine - Rusia şi China. Dar atât timp cât acest lucru continuă, cu siguranţă nu putem sta degeaba", a declarat el pentru Argumentî i Faktî.
Aceste remarci vin în contextul în care preşedintele rus Vladimir Putin efectuează o rară vizită de patru zile în China pentru a participa miercuri la o paradă militară în Piaţa Tiananmen, care marchează sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial, după capitularea oficială a Japoniei.
Înaintea demonstraţiei publice masive a forţelor armate chineze în curs de modernizare, Beijingul a lansat o campanie care susţine că fosta Uniune Sovietică şi China au jucat un rol esenţial în teatrele de operaţiuni asiatice şi europene în timpul celui de-al Doilea Război Mondial.
Relaţiile dintre China şi Rusia servesc drept "sursă de stabilitate pentru pacea mondială", a declarat preşedintele Xi Jinping săptămâna trecută.
Rusia şi Japonia nu au semnat niciodată un tratat de pace oficial după cel de-al Doilea Război Mondial, principalul obstacol fiind o dispută teritorială nerezolvată asupra Insulelor Kurile, cunoscute în Japonia sub numele de Teritoriile de Nord.
"Marina japoneză cooperează îndeaproape cu flota NATO; în orice moment, acestea pot fi integrate în formatele coaliţiei occidentale", a mai susţinut Patruşev.
Kremlinul, îngrijorat de militarizarea Japoniei: Marina japoneză cooperează îndeaproape cu flota NATO; în orice moment, acestea pot fi integrate în formatele coaliţiei occidentale
Explorează subiectul
Articole Similare

435
Medicii avertizează asupra unei epidemii invizibile: Una din cinci persoane este afectată
435

780
De la 1 februarie 2026, prima zi de concediu medical nu mai este plătită de nimeni: ce pierd angajații, cum se schimbă decontările și ce obligații apar pentru angajatori
780

963
VIDEO 'Arăta ca o zonă de război' - Mărturii din 'Iadul alb'. Furtunile de gheață se retrag din SUA, dar lasă în urmă haos
963

653
România, tot mai departe de zona euro: Cel puțin 13 ani până la aderare, spun experții
653

1.917
Boom în industria aurului! Singura rafinărie din România raportează un an istoric: 40 de milioane de euro și 5.000 de lingouri
1.917

7.886
VIDEO FOTO UPDATE Accident devastator pe DN6 (E70)! Cel puțin șase persoane au murit: Impact devastator între un microbuz, un tir și o autocisternă
7.886

4.240
Guvernul publică cifrele, după toate tăierile și măsurile fiscale adoptate de Ilie Bolojan: Deficitul scade și cresc veniturile
4.240

3.834
România surprinde Europa! Sectorul care a urcat spectaculos în clasament și trage economia în sus
3.834

2.505
Ministrul Agriculturii s-a dus la Bruxelles și a bătut cu pumnul în masă: Trei solicitări pentru fermierii români
2.505

3.569
Șeful ANP își asumă aprobarea permisiei: „Am semnat eu”, spune Bogdan Burcu, după fuga condamnatului turc. El recunoaşte că „e posibil să fi existat un aviz negativ”
3.569

2.634
Copil de 3 ani, mort după o banală operație de polipi: Spitalul obligat la daune după ani de anchete și procese
2.634

2.177
România, în așteptarea verdictului Fitch. Alexandru Nazare: 'Dialogul a confirmat încrederea investitorilor'
2.177

4.303
Agenții care au aruncat SUA în aer vin acum în Europa, la unul dintre cele mai importante evenimente ale anului
4.303

















Comentează