Forţele kurde au anunţat vineri fuga a cinci jihadişti ai grupării Statul Islamic (SI) dintr-o închisoare din apropiere de Qamishli, în nord-estul Siriei, după raiduri aeriene turce în împrejurimi, informează AFP şi Reuters potrivit Agerpres
Cei cinci membri ai SI aflaţi în detenţia forţelor kurde, care luptă împotriva unei ofensive turce de miercuri, au scăpat din închisoarea Navkur situată la periferia vestică a Qamishli, oraş majoritar kurd, a declarat un responsabil al Forţelor democrate siriene (FDS), principala forţă armată din regiunea autonomă kurdă şi vârf de lance în lupta antijihadistă.
Un gardian al închisorii a declarat pentru AFP că aici se aflau "combatanţi străini" ai SI.
În paralel, un alt responsabil al FDS a vorbit despre bombardamente "recurente" în apropiere de închisoarea Jirkin, situată în apropiere de Navkur, în care de asemenea se află jihadişti ai SI.
Ofensiva turcă a fost condamnată de mai multe ţări occidentale, care se tem de ceea ce s-ar putea întâmpla cu miile de jihadişti deţinuţi în închisori controlate de FDS.
Circa 12.000 de combatanţi ai SI - sirieni, irakieni dar şi între 2.500 şi 3.000 de străini originari din 54 de ţări - se află în detenţie în închisori ale kurzilor, potrivit unui înalt responsabil al administraţiei lor, Abdel Karim Omar.
Autorităţile kurde au în total şapte închisori cu regim de înaltă securitate, potrivit unei surse kurde.
Tot pe teritoriul controlat de kurzi se află mii de membri ai familiilor foştilor jihadişti, care sunt găzduiţi în tabere din nord-estul Siriei, printre care şi cea de la Al-Hol, unde vineri a izbucnit o revoltă.
Estimând că "lupta împotriva DAESH riscă să se reia", şeful diplomaţiei franceze Jean-Yves Le Drian a cerut joi o "reuniune de urgenţă" a coaliţiei internaţionale antijihadiste conduse de Washington.
NATO, din care face parte şi Turcia, a făcut apel la membrii săi "să strângă rândurile împotriva duşmanului comun", SI, notează AFP.
Kurzii susţin că cinci jihadişti au evadat dintr-o închisoare după tiruri ale armatei turce
Articole Similare

3
Președintele Taiwanului vrea o cooperare mai strânsă cu Europa în domeniul apărării și al AI
3

40
Zelenski avertizează: Fără un calendar de aderare la UE, Moscova va încerca să blocheze pacea
40

82
Noua Constituție a Kazahstanului păstrează limba rusă ca limbă oficială, alături de de kazahă
82

50
Rusia vrea să închidă WhatsApp și să forțeze trecerea la o aplicație de stat fără criptare
50

3.588
VIDEO Abia acum iese la iveală adevăratul bilanț al morților din timpul protestelor din Iran: Reprimarea a fost de o brutalitate greu de descris
3.588

1.866
VIDEO Bătaie ”ca-n 7 păcate” în Parlamentul din Turcia: Decizia lui Erdogan generează o tensiune uriașă
1.866

12.353
Migrație fără precent a marilor bogați ai lumii: Părăsesc în mare viteză Occidentul și se refugiază în noul ”El Dorado” al miliardarilor
12.353

5.404
VIDEO Roata istoriei s-a întors și are ”prostul obicei” de a-și plăti datoriile: Cel mai mare imperiu a ajuns să fie împânzit de foștii coloniști
5.404

3.487
Nicușor Dan va fi prezent la întâlnirea unde se va stabili un ”tratament șoc” pentru Europa : Deciziile care vor schimba actualul mod de funcționare al UE
3.487

97
Preşedintele israelian califică antisemitismul din Australia drept „înfricoşător şi îngrijorător”
97

130
SUA vor începe "în câteva săptămâni" să plătească miliardele datorate ONU
130

53
Albin Kurti ales premier după un an de blocaj politic în Kosovo
53

4.456
VIDEO Donald Trump a semnat decretul și dă un semnal puternic la nivel mondial: Vrea energie produsă din mult hulitul cărbune
4.456

















Comentează