Lăcrămioara Perijoc a cucerit medalia de argint la box, la Jocurile Europene, și a obținut calificarea la Jocurile Olimpice Paris 2024

prosport.ro
Lăcrămioara Perijoc

Lăcrămioara Perijoc a câştigat, sâmbătă, medalia de argint în competiţia de box, la categoria 54 kg, la Jocurile Europene Cracovia Malopolska.

Perijoc a fost învinsă în finală de sportiva din Bulgaria, Stanimira Petrova, scrie news.ro.

Românca a trecut în primul tur de azera Zeynab Rahimova, în optimi de georgiana Ana Khunjua, în sferturi de poloneza Sandra Drabik şi în semifinale de turcoaica Hatice Akbaş.

”Azi atât am putut, dar sunt mulţumită că mi-am atins un obiectiv, calificarea la Jocurile Olimpice Paris 2024, şi am urcat pe podium pentru Team Romania. Echipa din spatele meu e secretul succesului. le mulţumesc antrenorilor Mihaela şi Adrian Lăcătuş şi colegelor mele. ”, a declarat imediat după finală Lăcrămioara Perijoc, potrivit COSR.

La Jocurile Europene, la total, România are 17 medalii - 6 de aur, 6 de argint şi 5 de bronz.