Lichidatoarea de românce: După Mihaela Buzărnescu, Maria Șarapova a eliminat-o și pe Irina Begu

Maria Sarapova

Irina-Camelia Begu, locul 38 WTA, a fost învinsă, luni, cu scorul de 7-5, 6-1, de rusoaica Maria Şarapova, locul 52 WTA, în manşa a doua a Madrid Open.

Begu nu a făcut faţă decât un set celebrei sale rivale. Cu un break la debut, Begu a condus cu 3-1, apoi Şarapova a egalat la 3, înainte de a obţine break-ul de set, la 6-5, după 64 de minute de joc.

În setul secund, Begu a început tot cu un break, dar a cedat ulterior, aproape fără luptă, 1-6. După ce a trecut de Mihaela Buzărnescu în primul tur, Şarapova s-a impus în faţa Irinei Begu, într-o oră şi 32 minute, scrie news.ro.

În faza următoare, Şarapova va evolua cu sportiva franceză Kristina Mladenovic, locul 22 WTA, sau cu chinezoaica Shuai Zhang, locul 28 WTA.

Calificarea în manşa a doua este recompensată cu un premiu de 36.775 de euro şi cu 65 de puncte WTA.