Lider în Premier League, Arsenal Londra a fost ţinută în şah pe teren propriu de Brentford

Daily Mail
Arsenal Londra

Arsenal Londra, ocupanta primului loc în clasamentul campionatului de fotbal al Angliei, a obţinut doar un rezultat de egalitate pe teren propriu în compania formaţiei Brentford (scor 1-1), sâmbătă, într-un meci din etapa a 23-a a sezonului.

"Tunarii" au deschis scorul în repriza a doua a întâlnirii de pe Emirates Stadium, prin Leandro Trossard (66), însă oaspeţii au restabilit egalitatea în minutul 74, prin Ivan Toney, aflat la al 15-lea său gol de la debutul actualei ediţii din Premier League, scrie agerpres.ro.

După această remiză, Arsenal are un avans de şase puncte faţă de Manchester City, campioana en titre, care va juca duminică în faţa propriilor suporteri cu Aston Villa.

Acesta este al treilea meci fără victorie pentru gruparea londoneză, în toate competiţiile.

Rezultate:

Sâmbătă

West Ham United - Chelsea Londra 1-1

Au marcat: Emerson (28), respectiv Felix (16).

Arsenal Londra - Brentford 1-1

Au marcat: Trossard (66), respectiv Toney (74).

Fulham - Nottingham Forest 2-0

Au marcat: Willian (17), Solomon (88).

Leicester City - Tottenham Hotspur 4-1

Au marcat: Mendy (23), Maddison (25), Iheanacho (45+4), Barnes (81), respectiv Bentancur (14).

Crystal Palace - Brighton 1-1

Au marcat: Tomkins (69), respectiv March (63).

Southampton - Wolverhampton 1-2

Au marcat: Alcaraz (24), respectiv Bednarek (73 - autogol), Gomes da Silva (87).

Meciul Bournemouth - Newcastle se dispută sâmbătă seara, în timp ce duminică sunt programate partidele Leeds United - Manchester United şi Manchester City - Aston Villa. Etapa se încheie luni, cu Merseyside Derby, FC Liverpool - Everton.