Liderii africani au subliniat importanța unei forțe de intervenție regională în cadrul summitului pe teme de securitate

Autor: Daniel Mihai Dragomir

Publicat: 23-04-2024

Actualizat: 23-04-2024

Article thumbnail

Sursă foto: Pinterest

Liderii africani prezenți la un summit pe teme de securitate au lansat un apel privind înființarea unei forțe de intervenție regională și sporirea controlului asupra eforturilor de menținere a păcii, informează Rador Radio România.

Pe fondul atacurilor comise pe teritoriile mai multor state din Africa de către grupări jihadiste având legături cu ISIS (autointitulata grupare Stat Islamic - ISIS) și Al-Qaeda, lideri de pe întreg continentul au convenit că actualul răspuns la insecuritate este nefuncțional.

Preşedintele Comisiei Uniunii Africane (UA), Moussa Faki, a declarat că zilnic, în medie, au loc opt atacuri comise de grupări extremiste, soldate cu 44 de decese.

Moussa Faki a declarat că insecuritatea este exploatată ca bază de lovituri de stat în unele țări. Mali, Burkina Faso și Niger, țări controlate de junte militare, nu au trimis reprezentanți la summit.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri