Liderul NATO, 'dezlegare' pentru Ucraina: 'Are dreptul să lovească ținte militare de pe teritoriul Rusiei!'

Autor: Florin Pușcaș

Publicat: 15-07-2024

Actualizat: 15-07-2024

Article thumbnail

Sursă foto: nato.int

Ucraina are dreptul, în conformitate cu dreptul internațional, să atace ținte militare situate pe teritoriul Rusiei, a declarat secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, în timpul unui interviu în cadrul telejurnalului United News din 14 iulie.

  • Scurt context: Politica Statelor Unite interzice forțelor ucrainene să folosească arme furnizate de SUA pentru a lovi ținte aflate în interiorul Rusiei. Președintele Volodymyr Zelensky a cerut Washingtonului să ridice restricțiile, afirmând că posibilitatea de a utiliza arme americane cu rază lungă de acțiune, precum ATACMS, în interiorul Rusiei și al Crimeei ocupate ar produce "un rezultat instantaneu".

În interviu, Stoltenberg a afirmat dreptul Ucrainei la autoapărare. "Poziția mea este că nu există nicio îndoială că Ucraina are dreptul de a ataca ținte militare legitime pe teritoriul țării agresoare, Rusia", a declarat Stoltenberg. "Acest lucru este clar definit de dreptul internațional. Din moment ce acesta este un război pe care Rusia l-a început împotriva Ucrainei, Ucraina are dreptul la autoapărare, iar acest lucru include lovituri pe teritoriul agresorului. Acest lucru este absolut clar pentru mine".

În iunie, guvernul american a dat Ucrainei permisiunea de a ataca ținte rusești în apropierea graniței cu regiunea Harkov, după noua ofensivă a Moscovei în regiune. Stoltenberg a declarat că acesta a fost un pas binevenit.

Stoltenberg a menționat că mai mulți aliați "își relaxează restricțiile" în lumina intensificării atacurilor Rusiei.

"Salut decizia aliaților de a deschide posibilitatea unei utilizări mai mari a armelor pentru a lovi aceste ținte", a spus el.

Șeful NATO a prezentat un argument similar pe 10 iulie, în timpul summitului de 75 de ani al Alianței, care a avut loc la Washington D.C.

Statele Unite nu au anunțat nicio schimbare în politica lor privind loviturile cu rază lungă de acțiune în Rusia. Președintele american Joe Biden a evitat întrebarea în cadrul unei conferințe de presă din 11 iulie, afirmând că atacurile împotriva Moscovei nu ar "avea sens".

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri