Liderul socialiştilor din Consiliul Municipal al Chişinăului, Ion Ceban, a cerut, duminică seară, demisia primarului suspendat Dorin Chirtoacă, după ce referendumul pentru revocarea din funcţie a acestuia a fost invalidat ca urmare a prezenţei scăzute la vot, scrie agerpres.ro.
Reprezentantul Partidului Socialiştilor din Republica Moldova a declarat, într-o conferinţă de presă organizată la sediul formaţiunii sale politice, că primarul Chirtoacă ar trebui să renunţe la mandat dacă vrea ca "lucrurile să meargă înainte".
"Eu am mari dubii că dumnealui se întoarce în fotoliul de primar. Dacă vrea cu adevărat ca lucrurile să meargă cumva înainte, ar fi foarte bine să îşi dea demisia, la propriu, pentru că este şi el parte a acestui scenariu. Eu nu ştiu dacă şi-a negociat cumva libertatea, dar sunt sigur că este şantajat de toate dosarele pe care le are", a afirmat Ceban.
El a acuzat partidele de dreapta care au boicotat referendumul că au ales soluţia democratică greşită, spunând că acestea ar trebui să "îşi asume pe deplin ce va urma".
Referendumul organizat duminică pentru revocarea din funcţie a primarului general al municipiului Chişinău, Dorin Chirtoacă, nu va fi validat, ca urmare a numărului scăzut de cetăţeni care s-au prezentat la urne.
Potrivit datelor centralizate de Consiliul Electoral de Circumscripţie Electorală Chişinău, prezenţa la vot, la închiderea secţiilor de votare, a fost de doar 17,53%. Practic, la referendum au participat doar 110.502 alegători din totalul celor aproximativ 650.201 înscrişi în listele electorale.
Pentru ca referendumul să fi fost declarat valabil era nevoie ca la urne să se prezinte minim o treime dintre alegătorii cu drept de vot, adică 216.733.
Liderul socialiştilor din Consiliul Municipal al Chişinăului cere demisia primarului suspendat Dorin Chirtoacă
Explorează subiectul
București
14°C
Articole Similare

2.172
VIDEO Revoluție în energie: Primul 'roi de centrale electrice' din lume apare în Europa. Sistemul care produce curent non-stop
2.172

88
Ministrul apărării italian: Războiul din Iran a pus în pericol leadershipul global al SUA
88

6.508
VIDEO Explozie și incendiu de proporții în apropierea Podului Americilor, peste Canalul Panama
6.508

200
O majoritate a canadienilor consideră că aderarea ţării la Uniunea Europeană este o idee bună
200

8.766
Declarația care șochează Europa. Rusia ar putea ataca România pentru a bloca livrările către Ucraina: 'Bombardați și distrugeți'
8.766

4.582
Un fost director al CIA vorbește despre un concept cu totul nou de război: Se modifică tot ceea ce cunoșteam până în prezent
4.582

4.874
Liderul suprem al Iranului nu poate conduce țara: S-ar afla în stare de inconștiență, tratat în secret pentru o afecţiune „gravă”
4.874

2.526
Iranul vrea să-și protejeze centralele cu „lanțuri umane” după amenințarea lui Donald Trump
2.526

72
India face un pas important în programul nuclear civil
72

8.400
Cutremur politic la Washington! Democrații cer demisia șefului Pentagonului după acuzații grave legate de războiul din Iran
8.400

3.098
Mai mult companii aeriene se pregătesc pentru raționalizarea combustibilului: Zborurile vor fi anulate/ Oamenii rămân fără vacanțe
3.098

94
Trei oameni au murit într-un atac cu drone în regiunea Vladimir, Rusia
94

145
Armata israeliană le-a comunicat iranienilor să evite folosirea trenurilor până marţi seară
145
















Comentează