Liga campionilor: Victorie facilă pentru CSM Bucureşti, cu Banik Most

digisport.ro
csm bucuresti handbal feminin

CSM Bucureşti a obţinut o victorie facilă în faţa echipei cehe DHK Banik Most, cu scorul de 40-25 (25-13), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin, informează Agerpres.

''Tigroaicele'' au făcut o primă repriză excelentă, marcând 25 de goluri şi intrând la pauză cu un avantaj de 12 goluri.

Antrenorul Adrian Vasile a utilizat şi jucătoarele tinere din lot, profitând de diferenţa de valoare dintre cele două echipe, astfel că ecartul nu a crescut cu mult în repriza secundă.

Pentru vicecampioana României au marcat Cristina Neagu 5 goluri, Mihaela Andreea Mihai 4, Emilie Hegh Arntzen 4, Grace Zaadi Deuna 4, Crina Pintea 4, Kalidiatou Niakate 3, Andrea Klikovac 3, Elizabeth Omoregie 3, Ema Alivodic (Ramusovic) 3, Malin Larsen Aune 2, Siraba Dembele Pavlovic 2, Alicia Gogîrlă 1, Ştefania Stoica 1, Alexandra Dindiligan 1.

Portarii echipei bucureştene au încheiat cu procentaje excelente, Marie Skurtveit Davidsen având 16 parade (55,17%), iar Laura Glauser 11 (47,83%).

Golurile echipei cehe au fost înscrise de Charlotte Cholevova 6, Veronika Andryskova 5, Adela Striskova 3, Lucia Mikulcik 3, Tatiana Sutranova 2, Ausra Spone 2, Michaela Holanova 1, Adela Pokorna 1, Tereza Eksteinova 1, Katarina Kostelna 1.

Dominika Mullnerova a avut 14 mingi apărate (31,82%).

Meciul a fost arbitrat de Viktorija Kijauskaite şi Ausra Zaliene, ambele din Lituania, în timp ce delegat EHF a fost bulgăroaica Rosiţa Dimkova.

În alt meci jucat duminică, SG BBM Bietigheim a dispus cu 30-23 de Krim Mercator Ljubljana, iar sâmbătă Brest Bretagne Handball a pierdut acasă cu Odense Haandbold, cu 21-25, în timp ce FTC-Rail Cargo Hungaria a remizat cu Vipers Kristiansand, 26-26.

CSM va juca următorul meci pe 22 octombrie, în deplasare, cu campioana en titre, Vipers Kristiansand.