Liga I: Chindia Târgovişte - Academica Clinceni 2-2

gsp.ro
Academica Clinceni

Chindia Târgovişte a terminat la egalitate cu Academica Clinceni, 2-2 (1-1), vineri seara, pe teren propriu, la Buzău, în primul meci din etapa a şasea a Ligii I de fotbal.

Oaspeţii au deschis scorul prin argentinianul Juan Bautista Cascini (9), dar Doru Popadiuc (17) a restabilit egalitatea. După pauză, Daniel Florea (57) a adus echipa antrenată de Emil Săndoi în avantaj, cu un şut cu efect la colţul lung, însă Chindia a scăpat victoria printre degete, primind gol în ultimele minute, când acelaşi Cascini a marcat la o nesincronizare a apărării adverse (90+3).

Aceasta este primul punct obţinut în acest campionat de Academica, informează Agerpres.

Chindia e neînvinsă de trei etape, având o victorie şi două egaluri.

AFC Chindia Târgovişte - FC Academica Clinceni 2-2 (1-1), Stadion Municipal - Buzău

Au marcat: Doru Popadiuc (17), Daniel Florea (57), respectiv Juan Bautista Cascini (9, 90+3).

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Vlad Baban (Iaşi)

Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Marian Bucurescu (Bucureşti) - LPF