Liga Națională de baschet feminin: prima victorie pentru CSM Satu Mare

Britannica.com
baschet

CS Municipal Satu Mare a învins-o clar pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe cu scorul de 75-54 (19-11, 27-16, 12-10, 17-17), luni seara, pe teren propriu, în al treilea meci al finalei Ligii Naţionale de baschet feminin.

CSM Satu Mare a obţinut prima sa victorie în finală, dar Sepsi SIC conduce cu 2-1 la general.

CSM Satu Mare a făcut o primă jumătate de meci excelentă, iar la pauză avea 19 puncte în plus pe tabelă. Jocul a fost echilibrat în următoarele 20 de minute, astfel că gazdele au reuşit o victorie fără emoţii, scrie Agerpres.ro.

Evoluţii excelente la gazde au avut Patricia Lamae Bright, cu un double-double, 23 de puncte şi 10 recuperări, şi Bria Goss, cu 21 p, 9 rec, 8 pase decisive.

De la Sepsi SIC s-au remarcat Andra Mandache 12 p, Rebecca Diane Tobin, 10 p, 9 rec, Rebekah Jasmine Gardner, 10 p, 4 rec.

Finala se joacă după sistemul cel mai bun din cinci partide, următoarea fiind programată tot la Satu Mare, marţi, de la ora 19:00.