Lituania acuză Belarus de șantaj prin blocarea la graniță a mii de camioane cu mărfuri de milioane de euro, informează Rador Radio România.
Autoritățile de la Vilnius au redeschis granița cu Belarus, pe care o închiseseră la sfârșitul lunii trecute, după ce baloane folosite pentru contrabandă cu țigări au intrat în spațiul aerian lituanian și au cauzat închiderea unor aeroporturi locale.
Alături de Uniunea Europeană, Vilnius a catalogat aceste incidente drept amenințări hibride, însă închiderea frontierei a lăsat mii de camioane lituaniene blocate pe partea belarusă, iar autoritățile de la Minsk invocă nerespectarea de proceduri și le țin pe teritoriul Belarus, relatează France Presse.
Lituania a anunţat iniţial închiderea frontierelor sale cu Belarus până pe 30 noiembrie
Cu toate acestea, autorităţile au revenit asupra acestei decizii miercuri, explicând că situaţia de securitate internă nu mai justifică închiderea.
Un purtător de cuvânt al Ministerului belarus de Externe a declarat joi că decizia Lituaniei de a redeschide punctele de trecere a frontierei a fost luată "cu încălcarea procedurilor stabilite".
Activitatea pe aeroportul din Vilnius a fost perturbată timp de mai mult de o oră vineri, în urma unor noi survoluri de baloane provenite din Belarus.






























Comentează