Momente dramatice: Cea mai bună jucătoare a României s-a accidentat în partida cu Ungaria

evz.ro
handbal feminin romania

România și Ungaria se înfruntă acum în ultimul meci din grupa principală. Partida a început la ora 19:00.

LIVE TEXT:

România pierde cu Ungaria, 31-29, însă are mari şanse de calificare.

min. 58: Româncele mai speră: scorul este 31-29 cu două minute înainte de final

min. 56: România înscrie de la 7 metri, însă Ungaria revine rapid şi face 30-28

min. 54: Cu şase minute înainte de final, Ungaria conduce cu 29-27

min. 53: Cristina Neagu a fost scoasă pe targă de pe teren. România pierde cea mai valoroasă jucătoare. Scorul este 28-27 pentru Ungaria

min. 51: 27-26 pentru Ungaria

min. 49: Neagu înscrie al patrulea gol consecutiv al României: 26-25 pentru Ungaria

min. 48: România marchează trei goluri consecutive şi se apropie din nou la două goluri de Ungaria: 26-24

min. 46: Româncele ratează mult. Scorul este 26-22 pentru Ungaria

min. 42: Primim gol de la jumătatea terenului. Neagu înscrie rapid. 21-25

min. 41: Neagu obține un 7 metri și o eliminare de două minute. Bueschi ratează!

min. 40: Perianu este eliminată două minute. Ungaria se distanţează: 23-20

min. 39: Probleme pentru România. Ungaria se desprinde la două goluri: 22-20

min. 36: România şi Ungaria sunt la egalitate, 20-20

min. 32: Ungaria preia conducerea la două minute după începerea reprizei secunde. 18-17

min. 30: Ungaria se ţine scai de România. Adversarele au egalat pe rând la 15, 16 şi 17. Prima repriză se încheie la egalitate.

min. 25: Ungaria înscrie de la 7 metri. La faza următoare, Eliza Buceschi obține o lovitură de la 7 metri, pe care o și transformă. 15-13 pentru România

min. 23: Trei adversare au doborât-o pe Crina Pintea. Imediat, Cristina Neagu a înscris: 14-12.

min. 23: Ungaria înscrie al treilea gol consecutiv şi se apropie la un singur gol. 13-12 pentru România

min. 22: Cristina Neagu a aruncat de pe picioare, printre cele două apărătoare din față. Însă Ungaria a marcat rapid. 13-10

min. 19: 12-9 pentru România

min. 15: Neagu e devastatoare pe faza a doua, cu un gol de la 10 metri. 11-7

min. 14: Coordonatorul naționalei aruncă de la șold, printre picioarele Evei Kiss. Kim Rasmussen cere time-out. 10-6

min. 12: Pintea e de neoprit! Prinde sigur pasa de la Neagu și păcălește portarul. 9-6

min. 10: Planeta Simoneta o faultează pe Lazlo și este eliminată două minute. Neagu transformă lovitura de la 7 metri. 8-5

min. 9: Pintea e atentă pe recuperare și ajunge la 3 goluri! Lazlo înscrie pe contraatac cu un lob sublim. 7-4

min. 8: Crina Pintea punctează din nou. Primim gol imediat pe repunere.5-4

min. 6: Crina Pintea, excelentă în defensivă. Din blocajul pivotului, mingea ajunge în extrema stângă a Ungariei. 4-3

min. 4: Cristina Lazlo pătrunde cutezător și înscrie. Adversarele beneficiază din nou de o aruncare de la 7 metri. 3-1

min. 3: Combinație perfectă între Neagu și Pintea. Pivotul înscrie fără probleme. 2-0

min. 2: Perianu se apără în semicerc. Aruncare de la 7 metri pentru maghiare. Denis Dedu apără uluitor lovitura. 1-0

Calcule pentru calificare, potrivit gsp.ro:

- Victorie cu Ungaria - Calificare în semifinale. Putem prinde chiar și locul 1 dacă Olanda nu învinge Germania. La egalitate de puncte, olandezele au avantajul meciurilor directe;

- Egal cu Ungaria - Ne asigură prezența în semifinale. Locul 1 în grupă mai poate fi atins doar dacă Olanda pierde ultimul meci;

- Înfrângere cu Ungaria - Există două variante:

• Olanda bate sau face egal cu Germania: Egalitate în 3 pentru locul 2

România, Norvegia și Ungaria ar fi la egalitate de puncte. Toate cele trei echipe au câștigat un meci din întâlnirile directe, astfel că departajarea s-ar face la golaverajul din cele trei confruntări. România are +8, Norvegia +5, iar Ungaria -13. Pentru a termina pe locul 2, nu trebuie să pierdem la mai mult de două goluri în fața Ungariei, altfel Norvegia ne va lua fața.

• Germania învinge Olanda: Egalitate în CINCI pentru semifinale

Părea o variantă fantezistă, însă sunt șanse să avem cinci formații cu șase puncte la finalul meciurilor din grupe. România, Olanda, Norvegia, Germania și Ungaria ar avea toate 6 puncte în acest scenariu, toate cu două victorii în meciurile directe. Totul s-ar stabili atunci la golaveraj. România are în acest moment +8, Norvegia +17, Germania -5, Olanda -5, Ungaria -15. România ar avea șanse mari să prindă locul 2, dacă nu suferă o înfrângere la scor, iar Germania nu învinge foarte clar Olanda.