Armata rusă caută un nou mod de a lovi capitala Ucrainei, a declarat șeful administrației militare a regiunii Kiev, Serhii Popko. "Agresorul încearcă tactici noi - caută momentul potrivit, metode și mijloace pentru a lovi Kievul. Deoarece capitala Ucrainei a fost și va fi mereu una dintre cele mai importante ţinte pentru invadatori", a scris Popko, pe Telegram. Forțele ruse au lovit duminică, cu rachete, un bloc de 14 etaje din Kiev, iar Popko a explicat că acest atac a fost diferit de celelalte lovituri recente asupra capitalei, relatează Kyiv Independent.
STIRIPESURSE.RO vă prezintă mai jos, în format „live text”, principalele știri legate de războiul din Ucraina
UPDATE 2 iulie, ora 21.05 - VIDEO Forţele aeriene ucrainene anunţă că au distrus un depozit de muniţii rusesc în Crimeea
Comandantul forţelor aeriene ucrainene, Mikola Oleşciuk, a declarat marţi că acestea au lansat luni o "lovitură distructivă" asupra unui depozit de muniţii rusesc din Crimeea ocupată, relatează Reuters, conform Agerpres.
UPDATE 2 iulie, ora 18.48 - Secretarul american al apărării, Lloyd Austin, a anunţat marţi un nou pachet de ajutor militar în valoare de 2,3 miliarde de dolari pentru Ucraina, ce include mijloace de apărare antiaeriană şi arme antitanc, relatează AFP şi Reuters. Austin a spus că pachetul va include arme antitanc şi interceptoare de apărare aeriană şi va permite achiziţionarea accelerată de sisteme de apărare antiaeriană NASAMS şi Patriot.
UPDATE 2 iulie, ora 18.20 - TASS: Convorbire telefonică Serghei Lavrov - Péter Szijjártó privind criza ucraineană
Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a avut o convorbire telefonică cu omologul său din Ungaria, Péter Szijjártó, în timpul căreia a subliniat necesitatea asigurării de către Kiev a drepturile tuturor minorităților naționale, se precizează într-un comunicat al ministerului diplomatic rus. "A avut loc un schimb de opinii asupra problemelor actuale de pe agenda internațională. În cadrul discuției privind criza ucraineană, ambii miniștri au subliniat necesitatea ca Kievul să asigure necondiționat drepturile tuturor minorităţilor naționale care locuiesc în țară" - au precizat surse din cadrul MAE rus.
UPDATE 2 iulie, ora 16.53 - Este de aşteptat ca la summitul NATO de la Washington de săptămâna viitoare Ucraina să primească "veşti bune" în ceea ce priveşte dorinţa sa de a avea mai multe sisteme de apărare aeriană, a declarat marţi un oficial cu rang înalt al Departamentului de Stat al SUA, relatează Reuters.

UPDATE 2 iulie, ora 16.10 - VIDEO Viktor Orban obține ce vrea de la Volodimir Zelenski: întrevedere esențială la Kiev
Premierul maghiar Viktor Orbán a discutat cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski despre pacea din Europa, într-o întâlnire la Kiev. Orbán i-a sugerat lui Zelensky să ia în considerare posibilitatea unei încetări a focului înainte de negocierile de pace cu Rusia.
UPDATE 2 iulie, ora 14.57: Forțele aeriene ucrainene au anunţat distrugerea unui depozit rusesc de muniții din Crimeea
Comandantul forțelor aeriene ucrainene, Mikola Oleşciuk, a declarat marți că acestea au lansat luni un "atac distructiv" asupra unui depozit rusesc de muniții din Crimeea ocupată de Rusia. "Încă o dată, avioanele ucrainene 'distruse' de propaganda inamică continuă să efectueze cu succes misiuni de luptă", a precizat generalul Oleşciuk pe aplicaţia Telegram, referindu-se la un raport al Ministerului rus al Apărării conform căruia cinci avioane militare ucrainene ar fi fost distruse pe un aerodrom din regiunea Poltava, în centrul Ucrainei.
UPDATE 2 iulie, ora 13.50: Vassili Nebenzia îl contrazice pe Trump: Criza ucraineană nu poate fi rezolvată într-o singură zi
Ambasadorul Rusiei la ONU, Vassili Nebenzia, a declarat luni că "criza ucraineană nu poate fi rezolvată într-o singură zi", atunci când a fost întrebat despre afirmaţiile frecvente ale candidatului prezidenţial american Donald Trump care spune că ar putea pune capăt războiului în 24 de ore dacă va fi reales, relatează Reuters, potrivit news.ro.

UPDATE 2 iulie, ora 10.36: Tentativă de lovitură de stat în Ucraina: SSU a dejucat planul care pornea revoluția la Kiev
Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a anunțat că a reținut un grup de „provocatori”, grup care plănuia să incite la tulburări la Kiev și să pună mâna pe clădirea Radei Supreme (Parlamentul ucrainean).

UPDATE 2 iulie, ora 10.32: Vestea uriașă pe care Zelenski o primește din Olanda: Își vor lua zborul către Ucraina în curând
Olanda va furniza în curând Ucrainei primul dintre cele 24 de avioane de luptă F-16 promise, a anunţat luni guvernul olandez, informează Reuters, potrivit news.ro.

UPDATE 2 iulie, ora 06.41: Volodimir Zelenski anunță ce poate aduce această lună Ucrainei: 'Am discutat în detaliu toate planurile'
Volodimir Zelenski, transmite că această lună poate aduce Ucrainei şi mai multă putere, în special în protejarea cerului, el arătând că armele cu rază lungă de acţiune, avioanele de luptă pentru Ucraina - de calitate şi în cantitate suficientă, şi mai multe sisteme de apărare aeriană - sunt factori cruciali care afectează întregul curs al acestui război şi trebuie să-l influenţeze exclusiv în favoarea lor, informează news.ro.
”Astăzi, am avut mai multe întâlniri cu echipa noastră de relaţii internaţionale. Echipa Oficiului şi a Ministerului Afacerilor Externe. Am discutat în detaliu toate planurile pentru luna iulie - această lună poate aduce Ucrainei şi mai multă forţă, în special în ceea ce priveşte protejarea cerului şi aducerea unei securităţi reale în ţara noastră. Vedem clar ce trebuie să realizăm în negocierile cu partenerii - în primul rând cei americani” a transmis preşedintele Ucrainei.

UPDATE 2 iulie, ora 06.30: Ucraina, zguduită de un nou scandal de coruptie: Rusia anunță demiterea adjunctului procurorului general
Adjunctul procurorului general al Ucrainei Dmitri Verbiţkii - informaţia despre a cărui îmbogățire ilegală a provocat recent un nou scandal de corupție în țară - a fost eliberat din funcție, informează serviciul de presă al Procuraturii Generale, scrie Rador Radio România.
*Acest conținut a fost creat în Rusia şi necesită să fie verificat din alte surse media independente
"La 1 iulie 2024, procurorul general Andrei Kostin a semnat ordinul de revocare a adjunctului procurorului general Dmitri Verbiţkii din funcția administrativă" - se spune într-un mesaj postat pe canalul Telegram al Procuraturii Generale.

UPDATE 2 iulie, ora 03.00: Kasparov: România nu este un teritoriu în care Putin poate face un progres real. Moldova este însă cu siguranţă una dintre ţinte
Fostul campion mondial la şah Garry Kasparov, devenit în ultimii ani unul dintre cele mai acerbi critici „în viaţă” ai lui Vladimir Putin, crede că România nu este atât de vulnerabilă la încercările liderului rus de a interfera în situaţia politică, în special când este vorba de alegeri, în schimb, Republica Moldova, care are alegeri prezidenţiale în octombrie, este o „ţintă naturală”.
„Evident, Putin este fericit să intervină oriunde poate, pentru a tulbura apele. Ştiu destul de puţin despre situaţia de aici (din România - n.r.), dar acesta nu este un teritoriu în care el să poată face un progres real. S-ar putea să mă înşel, dar nu văd nicio schimbare în politica externă românească care să depindă de rezultatul alegerilor. Candidaţi principali, cred că toţi, cu anumite nuanţe, susţin actualul curs politic al românilor”, a declarat într-o conferinţă de presă Garry Kasparov, fondatorul Grand Chess Tour, aflat luni la Bucureşti la Superbet Chess Classic 2024, potrivit news.ro.
































Comentează