Cu Germania joci până se urcă în autocar: România, eșec usturător la Campionatul Mondial

Facebook
Cristina neagu

O lecție importantă pe care Germania o dă întotdeauna în sport este lupta până la ultimul fluier, iar acest lucru le-a adus nemțoaicelor o victorie, scor 24-22, în fața României în Grupa Principală a Cupei Mondiale la handbal feminin.

Fetele lui Florentin Pera au venit cu lecția nepregătită și au jucat bine doar o repriză în fața nemțoaicelor.

La pauzăl, tricolorele conduceau cu 12-9 și prestau un handbal solid care nu avea să anunțe dezastrul din partea secundă.

Socoteala din prima repriză nu s-a potrivit cu cea din a doua parte. Tricolorele au intrat timorate în partea secundă, iar nemțoaicele extrem de motivate.

Acest lucru s-a văzut repede pe tabelă și au reușit să întoarcă scorul în doar 15 minute, 17-16.

Din acel moment, româncele nu au mai reușit să se apropie pe tabelă de nemțoaice, iar rezultatul final al meciului a fost, 24-22.

Minutul 30: România - Germania 12-9 - A început repriza secundă

UPDATE 7 decembrie, ora 19.36: Pauză în România - Germania / Tricolorele sunt la conducere, scor 12-9

UPDATE 7 decembrie, ora 19.00: Minutul 1 România - Germania: A început meciul

Fetele lui Pera au câștigat primele două confruntări de la Mondial, în fața celor din Chile și Serbia și au pierdut ăn al 3-lea meci în fața fetelor din Danemarca, scor 37-28.

Cristina Neagu a absentat de la primele trei partide ale tricolorelor, din cauza faptului că a fost accidentată, doar că împotriva Germaniei și-ar putea face apariția după ce a fost introdusă de Florentin Pera pe foaia de joc. Din păcătate pentru tricolore nu se vor putea baza pe Alice Gogîrlă care acuză o accidentare.

După meciul cu Germania, pentru selecționata României la urmează meciul cu Japonia de sâmbătă, 9 decembrie, ora 16:30, și cel de luni, 11 decembrie, cu Polonia.