Liverpool a câștigat Supercupa Europei

pariuri1x2.ro
liverpool chelsea salah

Liverpool s-a impus, miercuri noapte, la Istanbul, în fața lui Chelsea, după loviturile de departajare, în Supercupa Europei. A fost prima finală 100% engleză din această competiție.

Pentru Liverpool a marcat Sadio Mane (48' si 95'). La Chelsea au înscris Olivier Giroud (36') și Jorge Luiz Frello Filho (101' - din penalti).

După cele 90 de minute de joc și reprizele de prelungiri, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 2-2.

La loviturile de departajare s-a impus Liverpool cu scorul final de 7 - 6.

Liverpool a câştigat deja trofeul de trei ori până azi. Doar AC Milan, FC Barcelona (5 titluri) şi Real Madrid (4 titluri) au mai multe finale câştigate în Supercupa Europei.

De cealalaltă parte, londonezii au câştigat un titlu până acum, în 1998, în următoarele două apariţii fiind învinşi.