Liverpool este noua regină a Europei: A bătut-o cu 2-0 pe Tottenham, în finala Ligii Campionilor - VIDEO

champions league

Liverpool este noua regină a Europei, după ce s-a impus cu 2-10 în finala Ligii Campionilor! Salah și Origi au marcat golurile victoriei cu Tottenham.

Salah a deschis scorul, în minutul 2, dintr-un penalti acordat pentru un henţ comis de Sissoko.

Reuşita lui Salah ocupă locul doi în topul celor mai rapide dintr-o finală de LC. Cel mai rapid gol a fost cel marcat de Paolo Maldini (AC Milan) în secunda 51 a finalei din 2005 cu Liverpool.

Al doilea gol al echipei Liverpool a fost înscris de Origi, în minutul 87.

Vezi golurile AICI

Minutul 20 al finalei Ligii Campionilor, Tottenham - Liverpool, a adus un moment care a făcut deliciul fanilor de pe stadionul Wanda Metropolitano.

Pe gazonul celui mai nou stadion din Madrid a intrat o tânără îmbrăcată sumar, doar în costum de baie, iar arbitrul Damir Skomina a fost obligat să întrerupă meciul.

Vezi VIDEO AICI .

Liverpool a mai câştigat LC în 1977, 1978, 1981, 1984 şi 2005.

ottenham: Lloris - Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose - Mou. Sissoko (Dier ’74), Winks (Lucas Moura ’66), Eriksen - H.-M.Son, Kane, Alli (Llorente ’82). Antrenor: Mauricio Pochettino

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Wijnaldum (Milner ’62) - Salah, Firmino (Origi ‘58), Mané (Gomez ’90). Antrenor: Jurgen Klopp

Meciul a fost arbitrat de slovenul Damir Skomina, ajutat de conaţionalii săi Jure Praprotnik şi Robert Vukan. Arbitru de rezervă a fost spaniolul Antonio Mateu Lahoz.

Arbitru pentru sistemul VAR a fost delegat olandezul Danny Makkelie, iar ca asistenţi Pol van Boekel (Olanda), Felix Zwayer (Germania) şi Mark Borsch (Germania).

Preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Kyros Vassaras, a fost observatorul brigăzii conduse de slovenul Damir Skomina la finala LC.

Meciul a fost precedat de un minut de reculegere în memoria fostului internaţional spaniol Jose Antonio Reyes, care a murit într-un accident rutier.

De asemenea, în cadrul ceremoniei de deschidere, trupa americană Imagine Dragons a susţinut un recital.

În Liga Campionilor au mai fost până acum şase finale între echipe din aceeaşi ţară.