Liverpool, învinsă acasă de Crystal Palace, s-a împiedicat în lupta pentru titlu în campionatul Angliei

Liverpool Crystal Palace

Liverpool s-a împiedicat în lupta pentru titlu în campionatul de fotbal al Angliei, fiind învinsă cu 1-0 acasă de Crystal Palace, duminică, într-un meci din etapa a 33-a.

Liverpool este pe poziţia a treia a clasamentului, la două puncte de liderul Manchester City, fiind devansată la golaveraj de formaţia de pe locul 2, Arsenal Londra, ce o va întâlni duminică pe Aston Villa.

Golul înscris de Eberechi Eze în minutul 14 a adus doar a doua victorie pentru Crystal Palace de la numirea tehnicianului Oliver Glasner în urmă cu aproape două luni. Liverpool a avut câteva ocazii uriaşe, dar Crystal Palace a avut şi ea mari şanse de gol prin Jean-Philippe Mateta.

Acest rezultat a venit pentru Liverpool la trei zile după un eşec şi mai greu pe Anfield, 0-3 cu Atalanta Bergamo în turul sferturilor de finală ale Europa League. Echipa antrenată de Juergen Klopp a pierdut puncte preţioase în cursa pentru titlu şi în etapa precedentă, în egalul cu Manchester United (2-2)

Manchester City, cu 73 de puncte după 32 de jocuri, este urmată de Arsenal, 71 p (31 j), Liverpool, 71 p (32 j), Aston Villa, 60 p (32 j), Tottenham, 60 p (32 j), Newcastle, 50 p (32 j), Manchester United, 50 p (32 j), West Ham, 48 p (33 j) etc.

Crystal Palace este pe locul 14, cu 33 de puncte după 32 de jocuri. Pe ultimele trei locuri, retrogradabile, sunt Luton, 25 p (33 j), Burnley, 20 p (33 j) şi Sheffield United, 16 p (32 j).

Rezultate consemnate în această etapă:

sâmbătă

Newcastle United - Tottenham Hotspur 4-0

Au marcat: Isak (30, 51), Gordon (32), Schaer (87)

Radu Drăguşin a rămas pe banca de rezerve la oaspeţi

Manchester City - Luton Town 5-1

Au marcat: Hashioka (2 - autogol), Kovacic (64), Haaland (74), Doku (87), Gvardiol (90+3), respectiv Barkley (81)

Burnley - Brighton 1-1

Au marcat: Brownhill (74), respectiv Muric (79 - autogol)

Brentford - Sheffield United 2-0

Au marcat: Arblaster (64 - autogol), Onyeka (90+3)

Nottingham Forest - Wolverhampton 2-2

Au marcat: Gibbs-White (45+1), Danilo (57), respectiv Cunha (40, 62)

Bournemouth - Manchester United 2-2

Au marcat: Solanke (16), Kluivert (36), respectiv Bruno Fernandes (31, 65 - penalty)

West Ham - Fulham 0-2

Au marcat: Andreas Pereira (9, 72)

Liverpool - Crystal Palace 0-1

A marcat: Eze (14)

Duminică mai are loc meciul Arsenal - Aston Villa, iar luni este programată întâlnirea Chelsea - Everton.