Liviu Dragnea, mesaj pentru Iohannis și Grindeanu, după decizia CCR

Autor: Lucian Negrea, Reporter

Publicat: 04-05-2017

Actualizat: 04-05-2017

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Președintele PSD, Liviu Dragnea, a explicat că el va susține Guvernul actual, dar numai dacă respectă programul de guvernare. De asemenea, el a spus că dacă președintele Iohannis este fericit cu această decizie, atunci toată țara este fericită.

Citeste si: ALERTĂ - Decizia BOMBĂ a Curții Constituționale: Dragnea NU poate fi premier

”Este o decizie care s-a născut foarte greu, cu foarte multe amânări, cu o majoritate strâmtă, am înțeles.

După această decizie a CCR este un lucru bun, pentru că se termină cu toate speculațiile. Eu am spus imediat după ce a fost învestit guvernul Grindeanu că funcția de premier nu mai este o opțiune pentru mine, că susținem Guvernul până la finalul mandatului oferit de Parlament, cu condiția să respecte programul de guvernare. Sper ca măcar de acum să nu mai primesc întrebarea dacă vreau să fiu prim-ministru.

Eu nu mai vreu să fiu prim-ministru, cel puțin cât timp rămâne în vigoare legea respectivă. Dacă doream să schimbăm legea puteam să o facem pentru că avem majoritate, dar nu vom face acest lucru. Nu vom schimba vreo lege pentru mine, nu este cazul.

Dacă președintele Klaus Iohannis este fericit este fericit pentru această decizie este bine pentru noi toți, pentru toată țara”, a declarat Liviu Dragnea.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri