O judecătoare americană a impus miercuri sancţiuni împotriva lui Sidney Powell, o fostă avocată a echipei de campanie a lui Donald Trump, şi a altor avocaţi pentru o acţiune juridică deschisă în statul Michigan în scopul de a obţine invalidarea victoriei în alegeri a preşedintelui democrat Joe Biden, relatează Reuters.
Într-un verdict scris foarte aşteptat, judecătoarea districtuală Linda Parker din Detroit a apreciat că avocaţii lui Trump ar fi trebuit să investigheze cu mai multă atenţie acuzaţiile fostului preşedinte republican de fraudă electorală înainte de a deschide acţiunea juridică, informează Agerpres.
Judecătoarea Parker a cerut oficial ca un organism disciplinar să investigheze dacă avocaţii pro-Trump ar trebui excluşi din barou. De asemenea, judecătoarea le-a dispus avocaţilor să participe la cursuri privind exigenţele etice ale deschiderii unui proces şi să-i despăgubească pe oficialii locali electorali pentru cheltuielile juridice.
"Această acţiune reprezintă un abuz istoric şi profund al procesului judiciar", a menţionat Parker în decizia ei.
Linda Parker a spus că Sidney Powell şi colegul ei din acest caz "şi-au desconsiderat jurământul, nu au ţinut cont de reguli şi au încercat să submineze integritatea sistemului judiciar pe parcurs".
Judecătoarea Parker a respins procesul din Michigan din decembrie, afirmând într-o decizie scrisă că acuzaţiile lui Sidney Powell privind fraudele de la vot "nu sunt decât speculaţii şi supoziţii" şi că, oricum, avocata din Texas a aşteptat prea mult timp pentru a declanşa acţiunea.
Lovitură grea pentru Donald Trump: avocații lui au fost sancționați pentru că au depus dosarul de fraudă electorală
Explorează subiectul
Articole Similare

31
'Carne de tun' pentru război! Bărbați din Rusia - bețivi sau persoane nevoiașe - sunt răpiți din sate și trimiși pe frontul din Ucraina
31

20
Ce mai înseamnă Uniunea Europeană pentru cetățeni astăzi: încredere sau dezamăgire
20

482
Dmitri Medvedev: În Rusia nu se pot întâmpla 'shutdown-uri' ca în SUA
482

27
Ministerul Energiei din Ucraina: Centrala nucleară de la Cernobîl a rămas fără energie electrică în urma unui atac rusesc
27

57
Rusia amenință statele UE: Cine va sustrage din fondurile rusești înghețate, va fi pedepsit
57

94
Donald Trump strâmbă nasul când vede navele de război ale Marinei SUA. Detaliul care îl irită mai mult ca orice
94

111
Companie aeriană low-cost dă faliment: zboruri anulate, sute de angajați fără locuri de muncă
111

27
'O rețetă lizibilă e un drept fundamental'. Medicii, obligați să scrie frumos sau să treacă pe digital. Decizia a fost luată de instanță
27

44
Cine este 'Jokerul' din ecuație? Probleme mari pentru Moldova sau Ucraina privind aderarea la UE: țările care s-ar opune
44

37
Doi membri din flota-fantomă rusă, arestați preventiv în Franța
37

108
Moţiuni de cenzură împotriva președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen
108

2.728
Al treilea război mondial? Profețiile înfricoșătoare ale Babei Vanga și Nostradamus pentru decembrie 2025
2.728

1.425
Liderii UE iau măsuri radicale împotriva dronelor rusești: Discuții importante la summitul de la Copenhaga
1.425
Comentează