Lovitură pentru Chelsea: remiză pe teren propriu cu Arsenal deși a avut un om în plus din minutul 22

Chelsea Arsenal Morata

Chelsea nu a reușit să treacă marți seara, pe teren propriu, de Arsenal deși oaspeții au jucat în inferioritate numerică din minutul 26

Formaţia Chelsea a terminat la egalitate, scor 2-2 (1-0), meciul disputat, marţi, pe teren propriu, cu Arsenal Londra, în etapa a XXIV-a a campioantului englez de fotbal Premier League, scrie News.ro.

În minutul 26, la scorul de 0-0, fundaşul David Luiz (Arsenal) a fost eliminat.

Jorginho '28 a deschis scorul pentru gazde, din penalti, dar Martinelli '63 a egalat. Chelsea a mai condus o dată, după reuşita lui Azpilicueta '84, însă s-a văzut din nou egalată după golul lui Bellerin '87.

În urma acestui rezultat, Chelsea se menţine pe locul 4, cu 40 de puncte, iar Arsenal ocupă locul 10, cu 30 de puncte.

Liverpool este lider detaşat, cu 64 de puncte, din 22 de meciuri, echipa antrenată de Jurgen Klopp fiind urmată de Manchester City, cu 51 de puncte şi de Leicester, cu 45 de puncte, din 23 de partide.