Luca Joldea, medaliat cu bronz în proba de pistol 10 metri a juniorilor la Europene

wikipedia
tir sportiv

Sportivul român Luca Joldea a câştigat medalia de bronz în proba de pistol a juniorilor, marţi, la Campionatele Europene de tir sportiv pentru probele de 10 metri aer comprimat de la Gyor (Ungaria).

Luca Joldea (CSM Arad), antrenat de Gheorghe Pop şi medaliat cu argint anul trecut, a totalizat 219,8 puncte în finală, fiind devansat de polonezul Ivan Rakitski, 240,6 puncte, şi de germanul Andreas Koepl, 240,3 puncte, potrivit Agerpres.

Românul a încheiat calificările cu cel mai bun punctaj (578 puncte), urmat de germanul Andreas Koepl (576) şi de ucraineanul Maksim Himon (575).

În calificările pe echipe de juniori la pistol, România (Luca Joldea, Levente Bucsias, Constantin Daniel Feraru) s-a clasat pe locul doi cu 1.700 puncte, fiind devansată doar de Ucraina (1.706). Finala pe echipe juniori la 10 m pistol cu aer comprimat are loc miercuri.