Lucescu, supărat după eliminarea în fața lui Chipciu și Stanciu: 'Încă un episod Mircea Lucescu'

Mircea Lucescu

Mircea Lucescu și-a lăudat jucătorii de la Zenit pentru prestația din meciul cu Anderlecht. Antrenorul român spune însă că aceștia au fost neatenţi în ultimele minute ale partidei.

În returul şaisprezecimilor, Zenit a învins Anderlecht pe teren propriu cu 3-1, dar a ratat calificarea, în condiţiile în care echipa belgiană s-a impus în tur cu scorul de 2-0. Zenit a condus cu 3-0, după reuşitele lui Giuliano (24', 78') şi Dzyuba (72'), dar Thelin a punctat pentru Anderlecht în minutul 90.

"Il Luce" pune eliminarea şi pe seama ghinionului său "tradiţional", potrivit Prosport.ro.

"A fost ceva incredibil, încă un episod Mircea Lucescu. Mai aveam 3-4 minute de joc. Eu le spun jucătorilor întotdeauna să nu mai lase pe final de meci adversarii să arunce mingea în careu, pentru că nu ştii ce se poate întâmpla acolo. Trebuie să faci presing. Ne-au prins într-o situaţie statică.

Era o calificare pe care o meritam. N-a fost simplu deloc să revenim de la 0-2 şi am făcut-o cu inteligenţă. Dar ne-am relaxat pe final.

În astfel de situaţii, mereu mă întreb: 'Dumnezeule, dacă se întâmplă din nou ca data trecută?'. Până la urmă asta face parte din frumuseţea fotbalului", a declarat Mircea Lucescu la Dolce Sport.