Maarten Vandevoordt a devenit cel mai tânăr portar din istoria Ligii Campionilor

Maarten Vandevoordt

Maarten Vandevoordt (Genk) a devenit, marţi, cel mai tânăr portar din istoria Ligii Campionilor, fiind titular în partida cu Napoli, la 17 ani, 9 luni şi 10 zile, potrivit news.ro.

Din nefericire pentrul el, belgianul a primit gol, în minutul 3, după ce a încercat să dribleze un jucător de la Napoli în careul mic. Totodată, el a fost pus în dificultate şi de o pasă greu de gestionat, primită de la un coechipier. Milik a profitat şi a marcat.

În minutul 26, el a fost învins a doua oară de Milik, dar de data aceasta golul a fost imparabil.

Însă în minutul 36, Vandevoordt l-a faultat în careu pe Callejon, iar Milik a făcut 3-0 din penalti, în minutul 38.

În minutul 40, Napoli conduce cu 3-0.

Vandevoordt a profitat de accidentarea titularului Danny Vukovici şi de forma mai slabă a lui Gaetan Coucke.

Precedentul cel mai tânăr portar din Liga Campionilor a fost tot belgian, Mile Svilar (Benfica), la 18 ani şi 52 de zile.

La meciul de pe Stadio San Paolo, Ianis Hagi (Genk) este rezervă.

Partida contează pentru etapa a VI-a a Grupei E.