Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau doresc să călătorească în Bosnia şi Herţegovina că Administraţia cantonală de Protecţie Civilă din Sarajevo a emis, pentru zilele de 11 şi 12 decembrie 2017, un cod roşu de vreme nefavorabilă (vânt puternic şi furtuni de intensitate mare) pe întreg teritoriul Bosniei şi Herţegovinei.
Potrivit unui comunicat transmis sâmbătă de MAE, în baza prognozei Institutului meteo-hidrologic al Federaţiei Bosnia şi Herţegovina, în perioada 9 - 10 decembrie 2017 sunt aşteptate ninsori şi temperaturi scăzute.
Administraţia cantonală de Protecţie Civilă din Sarajevo a recomandat ca toate instituţiile şi entităţile juridice, precum şi populaţia să aplice imediat măsurile de protecţie prevăzute de Legea protecţiei şi salvării persoanelor şi bunurilor, în special în ceea ce priveşte obligaţia entităţilor juridice de a alerta propriile echipe de protecţie civilă şi de a le echipa corespunzător pentru a fi pregătite să intervină rapid şi eficient în situaţii de urgenţă, provocate de dezastre naturale, dar şi obligaţia fiecărei persoane de a se proteja şi de a proteja pe ceilalţi, precum şi de a fi pregătite pentru a participa la protecţia şi salvarea oamenilor şi a bunurilor personale, precizează comunicatul citat.
Cetăţenii români, afectaţi de situaţie, pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Sarajevo: +38733207447 sau +38761428354, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate şi preluate de operatorii Call Center în regim de permanenţă. De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu caracter de urgenţă au la dispoziţie şi telefonul de urgenţă al misiunii diplomatice a României în Bosnia şi Herţegovina: +38761428354.
MAE recomandă consultarea paginilor de Internet http://sarajevo.mae.ro, www.mae.ro şi reaminteşte faptul că cetăţenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia "Călătoreşte în siguranţă" (disponibilă gratuit în App Store şi Google Play), care oferă informaţii şi sfaturi de călătorie, precum şi serviciul de alertă prin SMS, aferent campaniei de informare "Un SMS îţi poate salva viaţa!".
MAE, atenționare de călătorie pentru românii care vor să meargă în Bosnia şi Herţegovina
Explorează subiectul
Articole Similare

1.064
Răzvrătire în Grupul Minorităților! Nicolae Păun refuză să mai voteze ca 'un robot' și amenință Guvernul Bolojan: 'Să vedem dacă mai treceți de umătoarea moțiune'
1.064

33
Victor Negrescu: 'România nu riscă suspendarea fondurilor europene, dar trebuie să reducă deficitul' / Avertisment dur despre dronele rusești și provocările Moscovei
33

728
Economii masive sau încălcare a legii? Cancelaria premierului răspunde acuzațiilor privind flota de Dacia Duster
728

341
Ce va face România cu următoarea dronă rusească? Ministrul Apărării: 'Sper să o doborâm'
341

365
Ministrul Apărării, despre deficitul de înzestrare: 'Europa a externalizat apărarea către americani. Trebuie să investim mai mult, războiul e lângă noi'
365

1.804
'Ultimul om care poate da lecții despre democrație' - Ministrul Apărării a explodat după ce Putin a sărit în apărarea lui Călin Georgescu
1.804

5.961
BREAKING ANAF i-a luat casa de la Sibiu lui Klaus Iohannis: Fostul președinte are de plătit și o sumă uriașă
5.961

8.918
Vladimir Putin s-a enervat, după gestul lui Nicușor Dan: Sare în apărarea lui Călin Georgescu și critică direct România
8.918

1.604
Nicușor Dan dă un semnal puternic la masa liderilor europeni: Mesaj special pentru Maia Sandu și Republica Moldova
1.604

4.849
EXCLUSIV: Dan Voiculescu, mărturie fără precedent la podcastul lui Mihai Morar: „Băsescu a fost cel mai virulent. Mi-a spus clar: dacă nu ești cu noi, vei face pușcărie. Și am făcut.”
4.849

33
Ilie Bolojan, la 35 de ani de la unificarea Germaniei: Este un partener de încredere
33

1.914
Ilie Bolojan începe să devină un rival pentru Nicușor Dan? Kelemen Hunor: 'Premierul e un stahanovist, dar pariul său e riscant'
1.914

422
Axinia (ECR/AUR): Subvențiile pentru camioane electrice sunt bani aruncați pe fereastră
422
Comentează