'Ministerul Afacerilor Externe solicită autorităţilor franceze să clarifice în cel mai scurt timp circumstanţele în care s-au produs evenimentele de la Pierrefitte-sur-Seine, din data de 13 iunie 2014, relatate de mass-media. De asemenea, MAE îşi exprimă aşteptarea ca autorităţile franceze să ia toate măsurile necesare pentru identificarea şi aducerea în faţa justiţiei a persoanelor responsabile de atrocităţile comise asupra unui cetăţean minor presupus de origine română', se arată într-un comunicat remis marţi AGERPRES.
Ministerul Afacerilor Externe consideră 'cu totul incalificabil' actul căruia i-a căzut victimă minorul agresat în localitatea franceză Pierrefitte-sur-Seine, punctând că 'un asemenea act nu îşi găseşte absolut nicio justificare'.
În schimb, autorităţile române apreciază luările publice de poziţie la cel mai înalt nivel ale autorităţilor franceze, respectiv preşedinte, prim-ministru, ministru de interne, cu privire la acest caz.
Totodată, MAE constată cu maximă preocupare faptul că asemenea acte incalificabile, de o violenţă extremă, cărora le cad victime cetăţeni europeni, inclusiv români, sunt, într-o anume măsură, şi rezultatul manifestării publice de atitudini xenofobe şi adesea rasiste din ce în ce mai prezente în abordările unora dintre politicienii din spaţiul european.
Un adolescent rom se află în comă într-un spital din Paris după ce a fost bătut de 12 persoane care îl suspectau că este autorul unui furt dintr-o locuinţă.
Preşedintele Francois Hollande a reacţionat exprimându-şi 'indignarea' şi a cerut autorităţilor să facă 'tot posibilul pentru găsirea autorilor acestei agresiuni'. 'Aceste acte sunt incalificabile şi nejustificate, ele sunt contrare principiilor fundamentale ale Republicii', a spus liderul de la Elysee. Şi premierul Manuel Valls a condamnat agresiunea şi a cerut ca responsabilii acestui act să fie deferiţi justiţiei, după cum a declarat pentru AFP o sursă din anturajul său.
Adolescentul în vârstă de 16 ani trăia împreună cu familia sa şi cu alţi romi într-o casă dezafectată pe care romii au transformat-o în tabără la Pierrefitte-sur-Seine, un oraş din suburbiile Parisului. Conform unei surse poliţieneşti, mai multe persoane l-au luat cu forţa din tabără şi l-au dus apoi într-o pivniţă, unde s-a produs agresiunea. Vineri seara târziu el a fost găsit abandonat în stare de inconştienţă într-un cărucior de supermarket.
Potrivit unei surse judiciare, adolescentul rom ar mai fi comis şi alte furturi. Primarul din Pierrefitte-sur-Seine precizează că el a fost interpelat de mai multe ori la începutul acestei luni iar populaţia vorbeşte despre furturi şi acte de vandalism comise de romi.
Un român pe nume Ion Vardu a declarat agenţiei France Press că respectivul adolescent s-a instalat acolo cu circa trei săptămâni în urmă împreună cu încă vreo 200 de romi veniţi din România, dar după tragedia de săptămâna trecută toţi au părăsit tabăra.
Comentează