Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Meleşcanu, a punctat, la un eveniment organizat în SUA, în parteneriat cu Comunitatea Democraţiilor, necesitatea valorizării potenţialului tinerilor în consolidarea democratică a unei societăţi şi capacitatea acestora de a-şi reveni după crize, precum şi de a face faţă provocărilor actuale.
Potrivit unui comunicat al MAE, tema privind tineretul va figura printre priorităţile României în perioada exercitării viitoarei preşedinţii a Comunităţii Democraţiilor, începând cu septembrie 2019, pentru un mandat de doi ani.
La iniţiativa României, a avut loc, în marja dezbaterilor generale ale Adunării Generale a ONU de la New York, un eveniment organizat în parteneriat cu Comunitatea Democraţiilor, cu tema "Rolul tinerilor în rezilienţa democraţiei". În intervenţia sa, ministrul Meleşcanu a punctat necesitatea valorizării potenţialului tinerilor în consolidarea democratică a unei societăţi şi capacitatea acestora de a-şi reveni după crize, precum şi de a face faţă provocărilor actuale, precizează MAE.
La discuţii au luat parte şi Thomas E. Garrett, secretarul general al Comunităţii Democraţiilor, Tudor Ulianovschi, ministrul Afacerilor Externe din Republica Moldova, precum şi reprezentantul Asociaţiei Tineretului ONU din România.
În marja evenimentului, ministrul Teodor Meleşcanu a avut o întrevedere cu omologul din Republica Moldova, Tudor Ulianovschi, în cadrul căreia au fost abordate elemente ale relaţiei bilaterale, precum şi evoluţiile relaţiilor UE - Republica Moldova.
Ministrul Teodor Meleşcanu a subliniat importanţa prioritară pe care România o acordă dezvoltării relaţiei cu Republica Moldova, inclusiv în contextul preluării de către România a preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene, dar a evidenţiat şi necesitatea continuării procesului susţinut de reforme, informează sursa citată.
Totodată, Meleşcanu a avut o întrevedere cu ministrul afacerilor externe şi expatriaţilor al Palestinei, Riad al Malki, în cadrul căreia şeful diplomaţiei române a reiterat poziţia tradiţională a României faţă de Procesul de Pace din Orientul Mijlociu şi a exprimat satisfacţia faţă de recentele evoluţii pozitive din relaţia bilaterală româno-palestiniană.
Conform sursei citate, discuţiile au reliefat interesul comun pentru dezvoltarea şi consolidarea cooperării bilaterale, sens în care cei doi demnitari au convenit asupra importanţei organizării unei noi reuniuni a Comitetului Interguvernamental Româno-Palestinian, în vederea identificării de noi oportunităţi de cooperare, în domenii de interes comun. Totodată, cei doi miniştri au abordat şi o serie de subiecte de actualitate ale agendei regionale, cu accent pe evoluţiile din cadrul Procesului de Pace din Orientul Mijlociu.
Marţi, ministrul Afacerilor Externe a participat la dineul transatlantic, găzduit de secretarul de stat al SUA, Michael Pompeo.
Meleşcanu face parte din delegaţia care îl însoţeşte pe preşedintele Iohannis la cea de-a 73-a sesiune a Adunării Generale a ONU, care are loc la sediul organizaţiei din New York.
MAE: Tineretul - printre priorităţile României în perioada exercitării viitoarei preşedinţii a Comunităţii Democraţiilor
Explorează subiectul
Articole Similare

446
VIDEO Candidatul PSD Daniel Băluță le arată bucureștenilor stadiul Pasajului Apărătorii Patriei: 'Va fi gata în termen! Fapte, nu vorbe!'
446

1.412
'Fac un pas imens înainte' - Ciolacu revine acasă și intră în cursa pentru CJ Buzău. Primarul Toma: 'Marcele, te-am criticat ... dar critica este ruptă din rai'
1.412

212
Întâlnire strategică - Ciprian Ciucu, față în față cu ministrul german pentru Europa: 'Bucureștiul are nevoie de dezvoltare, de investiții serioase, de parteneri importanți'
212

167
'Experiența face diferența!' - Eugen Teodorovici își depune candidatura la Primăria Capitalei
167

3.631
Președintele Nicușor Dan face apel la Reconciliere Națională
3.631

146
Biroul Electoral Municipal a admis șase candidaturi la alegerile pentru Primăria Capitalei
146

103
Radu Miruţă: Oameni buni, niciun politician nu vine cu o baghetă magică
103

3.749
Cotroceniul lovește în campania USR pentru Primăria Capitalei: "O să ajungă să-i enerveze pe simpatizanţii lui Nicuşor Dan"
3.749

235
Șase candidați pentru Primăria Capitalei, validați de Biroul Electoral Municipal
235

3.801
Traian Băsescu, revoltat după cazul morții fetiței de 2 ani: "Pe mine mă șochează. Clinica privată trebuie călcată în picioare"
3.801

2.962
Traian Băsescu nu vede cu ochi buni demisia lui Ilie Bolojan: "Toți îl atacă, dar nimeni nu vrea să îi ia locul"
2.962

2.402
Ludovic Orban îi ia apărarea lui Nicușor Dan în scandalul numirii lui Vlad Voiculescu: "Cercetarea nu se închide să nu se facă de râs procurorul"
2.402

4.918
Traian Băsescu o critică dur pe Anca Alexandrescu: "Se desumflă povestea suveranistă / Ea și Simion au vrut să trăiască din simpatia pentru Călin Georgescu"
4.918

















Comentează