Magistrați CONTROVERSAȚI și ADVERSARI declarați ai DNA printre noii membri ai CSM

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 30-10-2016

Actualizat: 30-10-2016

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

În săptămâna care tocmai s-a încheiat au avut loc adunări generale ale procurorilor și judecătorilor din țară pentru alegerea reprezentanților în Consiliul Superior al Magistraturii.

Membrii CSM vor proveni de la următoarele instanțe și parchete: 2 de la Înalta Curte, 3- curți de apel, 2- tribunale și 2-judecătorii. În ceea ce-i privește pe reprezentanții procurorilor, componența va fi următoarea: un loc va fi ocupat de reprezentantul parchetului de pe lângă Înalta Curte, un loc va reveni unui procuror de la parchetele de pe lângă curțile de apel, 2 procurori vor veni de la parchetele de la tribunale și un procuror îi va reprezenta pe cei de la parchetele de pe lângă judecătorii.

# Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie:

Mariana Ghena de la Secţia penală.

Simona Camelia Marcu de la Secţia de contencios.

# Curţile de apel din România:

Lia Savonea – preşedinte Curtea de Apel Bucureşti

Nicoleta Margareta Tînţ – judecăor Curtea de Apel Braşov

Andrea Chiş – judecător Curtea de Apel Cluj

Citește și: Cristoiu, IRONIC cu Iohannis: 'A luat loc la Masa Tăcerii ca la o masă de bodegă'

# Tribunale

Gabriela Baltag – preşedintele Asociaţiei Magistraţilor din România

Dorin Danci – judecător Tribunalul Maramureş

Zarurile nu au fost complet aruncate întrucât la Tribunalul Bucureşti, o instanţă mare, alegerile vor fi reluate pentru că nu a fost cvorum.

# Judecătorii:

Mihai-Bogdan Mateescu de la Judecătoria Râmnicu Vâlcea

Mihai-Andrei Bălan de la Judecătoria Timişoara

# Procurori

Codruţ Olaru din partea Parchetului Înatei Curţi

Cristian-Mihai Ban de la Parchetul Curţii de Apel Bucureşti

Tatiana Toader de la Parchetul Judecătoriei sectorului 2

O figură controversată este Lia Savonea. Ea este soţia avocatului Mihai Savonea, fost coleg de cabinet cu fostul senator PSD Cătălin Voicu (condamnat la 7 ani de închisoare pentru corupţie) şi cu Cezar Bivolaru, avocatul lui Marian Vanghelie, fostul primar de la Sectorul 5. Potrivit unor surse judiciare, această “pată” la CV a împiedicat-o pe Lia Savonea, de altfel o judecătoare bine pregătită, să avanseze în carieră şi să ajungă la ICCJ. Acum a intrat în noul CSM.

Actuala şefă a Asociaţiei Magistraţilor, Gabriela Baltag, este o voce critică la adresa DNA şi a Codruţei Kovesi, nelipsită din studiourile Antenei 3.

Bogdan Mateescu, preşedintele Judecătoriei Râmnicu Vâlcea, a fost vârf de lance în 2012 împotriva judecătorului CSM Cristi Danileţ, revocat din Consiliu. Dănileţ a câştigat însă la CCR. Mateescu este fiul primarului PNL din Govora. Informaţia este publică şi confirmată de judecătorul Danileţ, anunță Romaniacurata.ro.

După eşecul privind şefia Parchetului General când a candidat şi a pierdut în faţa actualului procuror general Augustin Lazăr, fostul şef al DIICOT Codruţ Olaru şi-a încercat şansa la CSM şi a reuşit. Codruţ Olaru a fost pentru două mandate procuror şef al DIICOT, iar din această poziție a fost apreciat de partenerii americani.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri