Mai multe manifestaţii au izbucnit vineri seară în oraşe din Iran după anunţul surpriză al guvernului de a majora preţul benzinei, a relatat sâmbătă agenţia oficială de presă IRNA, preluată de AFP potrivit Agerpres.
Manifestaţiile au fost "semnificative" la Sirjan, în centrul ţării, unde "oamenii au atacat un depozit de benzină din oraş şi au încercat să îi dea foc", poliţia reuşind în cele din urmă să îi blocheze, conform IRNA.
Manifestaţii au avut de asemenea loc la Mashad, în nord, în sud la Ahvaz, Shiraz, Bandar Abbas şi Birjand, în est, dar şi la Gachsaran, Abadan, Khorramshahr şi Mahshahr, în sud-vest.
Manifestanţii au blocat drumuri, dar adunările au fost limitate şi s-au dispersat spre miezul nopţii, a adăugat IRNA.
Vineri, guvernul iranian a anunţat o creştere de cel puţin 50% a preţului la benzină la pompă, care era până acum fixat la 10.000 de riali, adică mai puţin de opt eurocenţi. Preţul va fi acum de 15.000 de riali (11 eurocenţi) pentru un maximum de 60 de litri pe lună. Fiecare litru suplimentar va costa 30.000 de riali (22 de eurocenţi).
Iranul este una din ţările unde benzina este cel mai puternic subvenţionată. Veniturile din creşterea preţului la benzină ar urma să fi redistribuite iranienilor care se confruntă cu dificultăţi economice, adică aproape 75% din populaţie, potrivit preşedintelui Hassan Rouhani.
Măsura ar urma să aducă încasări de 300.000 de miliarde de riali (circa 2,3 miliarde de euro) pe an, a declarat la televiziunea de stat responsabilul cu Planificarea şi Bugetul, Mohammad Bagher Nobakht.
Ajutoarele oferite unui număr de circa 60 de milioane de iranieni vor fi de 550.000 de riali (circa 4,2 euro la cursul de schimb de pe piaţa liberă) pentru cupluri şi de 2 milioane de riali (15,8 euro) pentru căminele cu cinci persoane şi mai multe.
Datorită preţurilor scăzute, consumul de carburanţi este uşor ridicat în Iran, unde cei 80 de milioane de locuitori consumă în medie 90 de milioane de litri de carburanţi pe zi, potrivit agenţiei de presă IRNA. De asemenea, preţurile scăzute la carburanţi în Iran stimulează contrabanda, care, potrivit IRNA, este estimată undeva între 10 şi 20 milioane litri pe zi, care ajung în principal în ţara vecină Pakistan, unde preţurile sunt mult mai mari.
Activitatea de contrabandă s-a intensificat pe fondul deprecierii valorii rialului pe pieţele de schimb, ca urmare a sancţiunilor economice introduse în 2018 de SUA, după retragerea Washingtonului din acordul internaţional cu privire la programul nuclear iranian convenit în 2015.
Fondul Monetar Internaţional susţine că în prezent rata inflaţiei în Iran a ajuns la peste 40%, iar economia se va contracta cu 9% în acest an, urmând a stagna în 2020.
Majorarea prețului la benzină generează proteste de stradă în Iran
Explorează subiectul
Articole Similare

1.121
Adevărata comoară din Groenlanda se ascunde sub stratul de gheață: Trump își dorește, de fapt, cea mai râvnită resursă a omenirii
1.121

973
Începe anul decisiv pentru Europa: Pauza de istorie a ”bătrânului continent” a ajuns, oficial, la final. Noua ordine mondială se rescrie sub ochii noștri
973

1.174
Liderul opoziției din Venezuela, femeia care i-a suflat Premiul Nobel pentru Pace lui Trump, este primită la Casa Albă
1.174

25
Va primi Trump premiul Nobel pentru Pace? - Maria Corina Machado va fi primită la Casa Albă
25

2.464
Se formează o alianță între democrați și republicani pentru a-l opri pe Donald Trump: Mutare de forță, care îl va enerva pe liderul SUA
2.464

93
Ucraina a atacat din nou platformele de foraj LUKOIL din Marea Caspică
93

1.203
Revoluție în transport: asfaltul devine priză. Unde se află autostrada care îți încarcă mașina electrică din mers
1.203

1.697
'Nu e mâna SUA sau Israelului'. De ce a explodat Iranul - explicația unui expert în relații internaționale (INTERVIU)
1.697

55
Ce este agenda 'forează, baby, forează' pe care Donald Trump o impune în Venezuela
55

1.276
Cum se reface apărarea Europei în lipsa trupelor militare americane. Uniunea Europeană ar putea face un pas istoric
1.276

57
Beijingul accelerează organizarea serviciilor meteorologice moderne pentru energie
57

46
Cursa pentru resurse se mută pe fundul oceanelor: Cum și-au extins Statele Unite discret drepturile asupra fundului oceanic uriaș
46

1.223
Noua strategie a NATO pentru a bloca ambițiile lui Trump în Groenlanda
1.223

















Comentează