Manchester City a învins-o pe Aston Villa și a revenit pe locul 2 în Premier League

calcioefinanza.it
manchester city

Echipa Manchester City a învins duminică, pe teren propriu, formaţia Aston Villa, scor 3-1, într-un meci din etapa a 23-a din Premier League. În aceeaşi etapă, Manchester United a învins în deplasare, scor 2-0, echipa Leeds United.

Manchester City a condus cu 3-0 la pauză, pe teren propriu, cu Aston Villa. Rodri a deschis scorul în minutul 4, iar Ilkay Gundogan a înscris în minutul 39, din pasa Erling Haaland. Mahrez a stabilit scorul pauzei, 3-0, din penalti, în minutul 45+1, iar în repriza secundă City a ridicat piciorul de pe acceleraţie. Oaspeţii nu au reuşit însă decât un gol, prin Ollie Watkins, în minutul 61 şi Manchester City are 48 de puncte, fiind pe locul secund în clasament, la trei puncte de Arsenal.

Miercuri, pe Emirates, Arsenal se va înfrunta cu Manchester City, în derby-ul sezonului, scrie news.ro.