Manchester City a urcat pe primul loc în clasamentul campionatului de fotbal al Angliei

Manchester United

Echipa Mancheser City a urcat pe primul loc în clasamentul campionatului de fotbal al Angliei, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Fulham, într-o partidă disputată duminică.

City a deschis rapid scorul, în minutul 3, în urma unui penalty transformat de norvegianul Erling Haaland, care a egalat cu această ocazie recordul de goluri marcate într-o singură ediţie din Premier League (34), deţinut de foştii internaţionali englezi Alan Shearer şi Andy Cole, conform Agerpres.

Fulham a egalat în minutul 15, prin brazilianul Carlos Vinicius, însă "cetăţenii" au mai punctat încă o dată în prima repriză, prin argentinianul Julian Alvarez (36).

În urma acestui succes, Manchester City a acumulat 76 de puncte şi a preluat fotoliul de lider, devansând-o cu un punct pe Arsenal Londra, care va primi marţi vizita concitadinei Chelsea.

Într-un alt meci disputat duminică, Manchester United s-a impus cu 1-0 pe Old Trafford în faţa formaţiei Aston Villa, printr-un gol înscris de portughezul Bruno Fernandes (39), consolidându-şi poziţia a patra în clasament, ultima care asigură participarea la viitoare ediţie a Ligii Campionilor.

Rezultate:
Sâmbătă
Crystal Palace - West Ham United 4-3
Au marcat: Ayew (15), Zaha (20), Schlupp (30), Eze (66 - penalty), respectiv Soucek (9), Antonio (35), Aguerd (72).

Brentford - Nottingham Forest 2-1
Au marcat: Toney (82), Da Silva (90+4), respectiv Danilo (45+1).

Brighton - Wolverhampton 6-0
Au marcat: Undav (6, 66), P. Gross (13, 26), Welbeck (39, 48).

Duminică
Fulham - Manchester City 1-2
Au marcat: Vinicius (15), respectiv Haaland (3 - penalty), ŕlvarez (36).

Newcastle - Southampton 3-1
Au marcat: Wilson (54, 81), Walcott (79 - autogol), respectiv Armstrong (41).

Bournemouth - Leeds United 4-1
Au marcat: Lerma (20, 24), Solanke (63), Semenyo (90+1), respectiv Bamford (32).

Manchester United - Aston Villa 1-0
A marcat: Fernandes (39)

Duminică mai este programată partida Liverpool - Tottenham în timp ce luni urmează să se dispute întâlnirea Leicester City - Everton. Etapa se va încheia marţi cu derby-ul Arsenal - Chelsea.