Manchester City – Chelsea 1-1, în etapa a 25-a

x
fotbal minge

Echipa engleză Chelsea Londra a reuşit să încheie la egalitate sâmbătă, în deplasare, scor 1-1, cu echipa campioană a Angliei şi a Europei, Manchester City, în etapa a 25-a din Premier League, potrivit news.ro.

Chelsea a deschis scorul pe Etihad Stadium în minutul 42, când Nicolas Jackson a pasat şi Raheem Sterling a înscris. Campioana Angliei şi a Europei a alergat după egalare, Erling Haaland a ratat din şase metri în minutul 78, trimiţând cu capul peste poartă.

City a pus o presiune uriaşă pe apărarea oaspeţilor şi Rodri a egalat în minutul 83. Elevii lui Guardiola nu au mai reuşit să înscrie şi meciul s-a terminat 1-1.

Manchester City îşi întrerupe seria de 11 victorii consecutive în toate competiţiile şi este pe locul 3, cu 53 de puncte, iar Chelsea se află pe 10, cu 35 de puncte.